Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کودتا در سودان؛ ارتش با بازگشت نخست‌وزیر برکنار شده موافقت کرد

عبدالله حمدوک
عبدالله حمدوک Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات نظامی و دولتی سودان روز یکشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) گفتند که توافقی بین رهبران نظامی و غیرنظامی سودان برای بازگرداندن عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور به دست آمده است.

آگهی

مقامات نظامی و دولتی سودان روز یکشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) گفتند که توافقی بین رهبران نظامی و غیرنظامی سودان برای بازگرداندن عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده این کشور به دست آمده است.

این مقامات همچنین گفتند که مقامات دولتی و سیاستمدارانی که پس از کودتای ۲۵ اکتبر بازداشت شده‌اند به‌عنوان بخشی از توافق بین ارتش و احزاب سیاسی از جمله حزب امت، آزاد خواهند شد.

مقامات گفتند که آقای حمدوک یک کابینه تکنوکرات مستقل را رهبری خواهد کرد. آن‌ها گفتند که سازمان ملل متحد، آمریکا و دیگران «نقش مهمی» در تدوین این توافق داشتند.

عبدالفتاح برهان ژنرال عالی‌رتبه سودانی روز ۲۵ اکتبر با کودتا در این کشور قدرت را به دست گرفت و بسیاری از مقام‌های پیشین حکومتی را به زندان انداخت.

کودتای اخیر، دو سال پس از قیام مردمی سودان که باعث برکناری عمر البشیر و دولت اسلامگرای او شد، انتقادهای بین‌المللی را برانگیخت. ایالات متحده آمریکا، متحدانش و سازمان ملل، استفاده بیش از حد از زور علیه معترضان را محکوم کرده‌اند.

سودانی‌ها از زمان تسلط ارتش در ماه گذشته گروه گروه به خیابان‌ها برای اعتراض آمدند. این توافق تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که پزشکان گفتند دست‌کم ۱۵ نفر در جریان اعتراض‌های ضد کودتا بر اثر شلیک گلوله کشته شدند. برخی منابع دیگر شمار کشته شده‌ها را تا ۴۰ نفر اعلام کرده‌اند.

قرار است شورای حاکمیتی تازه منصوب شده یکشنبه آینده تشکیل جلسه دهد. توافق جدید اواخر روز یکشنبه همراه با یک بیانیه سیاسی امضا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از تظاهرات سودان؛ ۴۰ نفر در اعتراض به کودتاگران کشته شده‌اند

کودتای سودان؛ سرکوب اعتراضات طرفداران دموکراسی در خارطوم

خیابان‌های پایتخت سودان پیش و پس از راهپیمایی ضدکودتا؛ حداقل ۳ نفر کشته شدند