نسخه اصلی قانون اساسی ایالات متحده به قیمت ۴۳ میلیون دلار فروخته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نسخه‌ای کمیاب از قانون اساسی ایالات متحده در حراجی ساتبیز به فروش رفت
نسخه‌ای کمیاب از قانون اساسی ایالات متحده در حراجی ساتبیز به فروش رفت   -   کپی رایت  AP Photo

‍‍‍یکی از نسخه‌های اصلی قانون اساسی ایالات متحده متعلق به سال ۱۷۸۷میلادی، پنجشنبه شب به قیمت ۴۳ میلیون دلار در حراجی ساتبیزدر نیویورک به فروش رفت. 

هویت خریدار این سند تاکنون افشا نشده است. با این وجود کنسرسیومی از علاقمندان به ارزهای دیجیتال سعی داشتند این سند استثنایی را از آن خود کنند اما رقم پیشنهادی۴۰ میلیون دلار برای پیروزی در حراج کافی نبود.

حراجی ساتبیز که این فروش بی سابقه را سازماندهی کرده، اعلام کرد که این مبلغ یک «رکورد جهانی برای یک سند تاریخی ارائه شده در حراج» است. 

یکی از سخنگویان ساتبیز با تاکید بر اینکه این سند قطعه‌ای بنیادین از تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکاست از فروش آن به مبلغ دقیق ۴۳.۲ میلیون دلار خبر داد. رکورد قبلی فروش اسناد تاریخی متعلق به دو فقره نامه بود که توسط ژائو منگ فو خطاط چینی نوشته شده بود. این سند قرن سیزدهمی در سال ۲۰۱۹ میلادی  به قیمت ۳۸.۲ میلیون دلار فروخته شد.

به گفته این حراجی نیویورکی، تنها «سیزده نسخه شناخته شده» از اولین چاپ رسمی قانون اساسی ایالات متحده باقی مانده است. این در حالی است که احتمالاً ۵۰۰ نسخه از آن، در آن زمان چاپ شده بوده است. نسخه فروخته شده تنها نسخه ای بود که در دست بخش خصوصی باقی مانده بود و در ماه سپتامبرچیزی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده بود.

این نسخه که توسط بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا، از جمله جورج واشنگتن، بنجامین فرانکلین، و جیمز مدیسون امضا شده بود، بخشی از مجموعه خصوصی اسناد قانون اساسی آمریکا مربوط به دوره انقلاب از ۱۷۷۶ تا ۱۷۸۹ میلادی است.

این سند که از آن به عنوان منشور تاسیس ایالات متحده آمریکا یاد می شود سرانجام در ۲۱ژوئن ۱۷۸۷ با تصویب ایالت نیوهمپشایر جنبه رسمی پیدا کرد.

متن قانون اساسی آمریکا به این شکل آغاز می شود :«ما مردم ایالات متحده، به منظور تشکیل اتحادیه بهتر، حکم به تدوین این قانون می دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید