Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف یک ماهی جدید در ایران که «علی دایی» نام گرفت

  کتفیش علی دایی(Glyptothorax alidaeii)
کتفیش علی دایی(Glyptothorax alidaeii) Copyright @jorg_freyhof Twitter acount
Copyright @jorg_freyhof Twitter acount
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحقیقات هشت ساله محققان ایرانی و آلمانی روی آبزیان حوزه آبریز دجله و فرات در ایران، ترکیه، عراق و سوریه به کشف این گونه جدید ماهی منجر شده است.

آگهی

رسانه‌های داخلی ایران از ثبت جهانی یک گونه ماهی جدید به نام یکی از مشاهیر فوتبال ایران یعنی علی دایی خبر دادند. 

تحقیقات هشت ساله محققان ایرانی و آلمانی روی آبزیان حوزه آبریز دجله و فرات در ایران، ترکیه، عراق و سوریه به کشف یک گونه جدید ماهی منجر شده که نتیجه این پژوهش در مجله معتبر Zootaxa منتشر شده است.

به گزارش ایسنا سید حامد موسوی ثابت، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق که پیش‌تر هم وجود یک سفره آب زیرزمینی بزرگ در زیر رشته کوههای زاگرس را در همکاری با پژوهشگران آلمانی و ایرانی ثابت کرده، درباره علت نام گذاری این ماهی به «علی دایی» گفت: «با عنایت به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان های غربی و جنوب غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت های انسان‌دوستانه و میهن‌پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه به افتخار وی ماهی «کتفیش علی دایی» (Glyptothorax alidaeii) نامگذاری شد.»

یورگ فریهوف، یکی از پژوهشگران آلمانی این تحقیق نیز با اشاره به کشف پنج گونه جدید «کت فیش» (ماهی لجن خوار) از ماهیان «سینه خراش» از ثبت این کشف به نام خود و سه همکار ایرانی‌اش حامد موسوی ثابت، صابر وطن دوست و سهیل ایگدری خبر داده که متن کامل آن بصورت آنلاین در دسترس علاقمندان است.

سینه‌خراش با نام علمی Glyptothorax نام یک سرده از خانواده گربه‌ماهیان تندابه از راسته گربه‌ماهی‌سانان است.

نام گذاری کشفیات جدید در علوم زیستی به نام مشاهیر و بزرگان پدیده غریبی نیست. پیش‌تر نیز ماهیان بومی در ایران به نام‌های بزرگانی همچون حافظ (ماهی جویباری) و سعدی(سیاه ماهی) پیوند خورده‌اند.

در بین فوتبالیست‌ها هم در سال ۲۰۱۹ میلادی یک مورچه سخت کوش به افتخار محمد صلاح، ستاره مصری به نام «مرانوپلوس مو(محمد) صلاحی» نام گذاری شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تا این لحظه علی دایی نسبت به این ابتکار تیم پژوهشی بین‌المللی واکنشی نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمیق‌ترین شکار دانشمندان؛ ضبط تصاویر از یک حلزون‌ماهی در عمق ۸ هزار متری اقیانوس

علی دایی: خدا را شکر که هواپیمای همسرم مورد اصابت موشک‌های دشمن قرار نگرفت

واکنش‌ها به نشاندن هواپیمای دختر و همسر علی دایی؛ «آخرین بار برای بازداشت ریگی بود»