Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ژاپن سبز؛ نوآوری در بازیافت کربن و ساخت بتن کربن منفی

 ژاپن سبز؛ نوآوری در بازیافت کربن و ساخت بتن کربن منفی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یاماگیشی کازویوکی: «دی اکسید کربن جذب شده پس از اعمال مقدار معینی فشار به داخل چاه فرستاده می شود. از طریق یک لوله، دی اکسید کربن به لایه‌های زمین زیر بستر دریا فرستاده می شود»

آگهی

در این قسمت از برنامه ژاپن سبز که بخشی از مجموعه ما در تشریح نوآوری‌های ژاپن در مسیر کربن صفر است بخشی از نوآوری های ژاپن را در  بازیافت کربن بررسی کرده‌ایم، نوآوری هایی که هدفشان کاهش انتشار کربن در جو است.

دی اکسید کربن علت اصلی گرمایش جهانی است. در بخش غربی بندر توماکومای، ژاپن نشان داده است که می تواند کربن را جذب و ذخیره کرد. کارشناسان اطمینان دارند که فن‌آوری اجرا شده در مرکز پروژه «سی سی اس توماکومای» برای رسیدن به انتشار صفر کربن در ژاپن و سراسر جهان بسیار مهم است.

ناکاجیما توشیاکی، مدیر پروژه «سی سی اس» می گوید: «سی سی اس مخفف کنترل و ذخیره دی اکسید کربن است. فن‌آوریی با هدف جلوگیری از گرم شدن کره زمین با جذب کربن تولید شده از فعالیت‌های صنعتی و ذخیره آن در زیر زمین.»

منبع دی اکسید کربن، یک تاسیسات تامین گاز در یک پالایشگاه در مجاورت مرکز «سی سی اس توماکومای» است. گاز حاوی دی اکسید کربن توسط یک خط لوله به مرکز جذب فرستاده می شود.

یاماگیشی کازویوکی، مدیر روابط عمومی این مرکز می گوید: «ما حداکثر ۲۵ تن دی اکسید کربن در ساعت دریافت می کنیم که معادن ۶۰۰ تن در روز است. هدف ما فرآوری ۱۰۰ هزار تن در یک سال بود. ما از دو سال پیش به تزریق ۳۰۰ هزار تن دست یافتیم.»

هنگامی که گاز حاوی دی اکسید کربن به کارخانه می رسد، کربن از گاز جدا می شود و با جذب شیمیایی در داخل این سه برج که تاسیسات اصلی سی سی اس هستند جذب می شوند. بعد کربن باید ذخیره شود.

یاماگیشی کازویوکی می افزاید: «دی اکسید کربن جذب شده پس از اعمال مقدار معینی فشار به داخل این چاه فرستاده می شود. از طریق این لوله، دی اکسید کربن به لایه‌های زمین زیر بستر دریا فرستاده می شود.

دو چاه تزریقی این پروژه از خشکی به سمت زیر بستر دریا حفر شده اند. یکی از چاه‌ها لایه ماسه سنگی را به عمق ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ متری هدف قرار داده است. دیگری به یک لایه آتشفشانی بین ۲۴۰۰ تا ۳۰۰۰ متر عمیق می رسد.

ژاپن متقاعد شده است که این فن آوری به یک رویکرد کلیدی برای کاهش تاثیر گرمایش جهانی پس از رسیدن به مرحله اجرا تبدیل خواهد شد.

ناکاجیما توشیاکی، مدیر پروژه «سی سی اس» می افزاید: «آژانس بین‌المللی انرژی تخمین می زند که بیش از ۷ میلیارد تن دی اکسید کربن در سال باید بوسیله سیستم‌های «سی سی اس» ذخیره شود تا انتشار گاز‌های گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسد. این امکان استفاده از سوخت‌های فسیلی را به روشی پاک‌تر یا با جذب مستقیم دی اکسید کربن از جو و ذخیره آن در زیر زمین فراهم می کند.»

**تولید بتن با کربن منفی **

ژاپن همچنین راهی برای استفاده از کربن برای تولید بتن با کربن منفی یافته است.

واتانابی کنزو، مدیر کل گروه بتن و مصالح ساختمانی موسسه تحقیقات فنی کاجیما می گوید:‌ «بتن معمولی در جریان تولید تقریبا ۲۸۸ کیلوکرم کربن در هر متر مکعب تولید می کند اما با روش کربن منفی به ۱۸ کیلوگرم می رسد.»

این اولین بتن در سراسر جهان است که نه تنها کربن منفی است بلکه قادر به جذب کرنب در طول فرایند ساخته شدن است.

کلید تحقق این فرایند، افزدون یک ماده خاص است که یک محصول فرعی شیمیایی است که بتن را در معرض کربن قرار می دهد.

واتانابی کنزو می افزاید: «ما از گاز کربن به جای آب در فرایند ساخت بتن کربن منفی استفاده می کنیم. کربن در تماس با بتن در حالی که بتن در حال سفت شدن است، بی تحرک باقی می ماند. ما یک مخلوط ویژه از گاما سی ۲۵ اضافه می کنیم که آنرا «پودر جادویی» می نامیم زیرا مقدار زیادی کربن را جامد می کند. هر چه بیشتر این بتن جادویی را تولید کنیم، بیشتر باعث کاهش کربن جو می شویم.»

این بتن سازگار با محیط زیست قبلا در انواع پروژه های ساختمانی بعنوان یک ماده ‍پیش ساخته استفاده شده است. این همان چیزی است که سنگ‌های حاشیه جاده اصلی در نزدیکی شهر ماسودا از آن ساخته شده است. توسعه دهندگان انتظار دارند در آینده از این فن‌آوری برای طیف وسیع‌تری از مواد استفاده کنند. آنها امیدوارند که این روش راه سبزتری را برای ساخت و ساز باز کند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تبدیل جسد انسان به کود به جای خاکسپاری؛ کمپوست انسانی در نیویورک قانونی شد

اختراع یک ژاپنی برای چشیدن طعم غذاهایی که در تلویزیون می‌بینید