از آمار خیره کننده سردار تا گل های پدیده ۲۰ ساله باشگاه زوریای اوکراین، اللهیار صیادمنش

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سردار در بازی برابر یوونتوس
سردار در بازی برابر یوونتوس   -  کپی رایت  Dmitri Lovetsky/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

سردار آزمون با گلی که هفته گذشته در لیگ قهرمانان اروپا به یوونتوس زد، به دو رکورد مهم شخصی و ملی رسید.

نخست اینکه مهاجم زنیت سن پترزبورگ حالا با ۵ گل زده در لیگ قهرمانان، مقام آقای گلی در معتبرترین لیگ جهان را از دیگر رقبای ایرانی ربود. پس از او علی دایی و مهدی طارمی هر کدام با سه گل قراردارند. سردار فوتبال ایران پیش از این در لیگ قهرمانان اروپا برابر بایرن‌ مونیخ، اتلتیکومادرید، لیون و بنفیکا گلزنی کرده است.

اما دومین افتخاری که سردار آزمون ۲۶ ساله، بتازگی به آن رسید این است که در سال ۲۰۲۱ موفق شده در هر ۱۰۲ دقیقه یک گل به ثمر برساند.

آماری خیره کننده که او را بالاتر از مسی، امباپه و رونالدو قرار می دهد.

رابرت لواندوفسکی مهاجم لهستانی بایرن مونیخ، بهترین بازیکن حال حاضر جهان، با میانگین هر گل در ۶۳ دقیقه در صدر جدول قرار گرفته و سردار آزمون جای هشتم را در اختیار دارد.

آمار سردار آزمون از محمد صلاح مهاجم مریخی لیورپول هم بالاتر بوده است. صلاح موفق شده در هر ۱۱۹ دقیقه یک گل را روانه دروازه حریفان کند. سردار آزمون در سال ۲۰۲۱ در ۲۵ بازی ۱۷ گل برای زنیت سن پترزبورگ ثبت کرد.

یورونیوز
اللهیار صیادمنشیورونیوز

ادامه گلزنی های پدیده ۲۰ ساله ایرانی لیگ اوکراین؛ اللهیار صیادمنش

به جز مهدی طارمی و سردار آزمون، دو مهاجم تیم ملی که در سال جاری میلادی بسیار موفق نشان داده اند، نام یک جوان دیگر ایرانی در فوتبال اروپا بارها شنیده می شود. اللهیار صیادمنش. مهاجم ۲۰ ساله زوریا لوهانسک اوکراین. او در دو هفته اخیر سه گل برای باشگاهش در لیگ برتر اوکراین و لیگ کنفرانس اروپا به ثمر رسانده است.

همکاری با او دیگر مهاجم زوریا، شهاب زاهدی ۲۶ ساله که سابقه بازی در پرسپولیس و لیگ ایسلند را هم دارد، تحسین ورزشی نویسان در اوکراین را برانگیخته است.

اللهیار صیادمنش با وجود سن کم خود حالا توجه باشگاه های بزرگ اروپایی را به خود معطوف کرده است. بازیکن پیشین استقلال و فنرباغچه ترکیه اگر در ماه ها و سال های پیش رو دچار حواشی زندگی فوتبالیست های مشهور نشود می تواند لقب یکی از پدیده های فوتبال ایران و جهان را از آن خود کند.