پارلمان اسرائیل پس از ۳ سال لایحه بودجه دولت را تصویب کرد

تصویری از کنست صبح امروز
تصویری از کنست صبح امروز Copyright AP Photo/Sebastian Scheiner, File
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان کنست، پارلمان اسرائیل، سرانجام پس از سه سال به بحث و گفتگو درباره بودجه پیشنهادی دولت نشستند و آنرا تصویب کردند.

آگهی

کنست، پارلمان اسرائیل، روز پنجشنبه بودجه سال ۲۰۲۱ را تصویب کرد.

اولین بار پس از سه سال، طرح بودجه سالانه از سوی دولت پیشنهاد و به رای گذاشته شد. قرار است مذاکرات برای تصویب بودجه سال آینده میلادی، ۲۰۲۲، نیز از روز پنجشنبه، از سر گرفته شود.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در توییتر به تصویب بودجه واکنش نشان داد و نوشت: «روز جشن اسرائیل. پس از سال‌ها هرج و مرج، دولت تشکیل دادیم، کرونا را شکست دادیم و اکنون خوشبختانه برای اسرائیل بودجه تصویب شد.»

رای مثبت وکلای کنست به بودجه پیشنهادی دولت، اولین آزمون واقعی برای دولت ائتلافی نفتالی بنت است. آقای بنت در ماه ژوئن گذشته جانشین بنیامین نتانیاهو شد.

رای به بودجه پیشنهادی دولت جدید چندان راحت هم بدست نیامد. گفتگوها از چهارشنبه تا اولین ساعات پنجشنبه در پارلمان ادامه داشت و تنها در ساعت ۵ صبح بود که رای گیری انجام گرفت.

اسرائیل از دسامبر سال ۲۰۱۸ تا ژوئن سال جاری میلادی، در یک بحران سیاسی بی‌سابقه فرو رفت. بحرانی که منجر به برگزاری چهار انتخابات زودهنگام شد و نمایندگان پارلمان را از توافق بر سر بودجه های پیشنهادی بازداشت.

ائتلاف جدید در قدرت به رهبری نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای رادیکال یامینا، و یایر لاپید، وزیر امور خارجه و رهبر حزب میانه رو یش آتید، در ژوئن سال جاری میلادی موفق شد آخرین دولت بنیامین نتانیاهو را شکست داده و به بحران سیاسی پایان بدهد.

ائتلاف دولتی در حال حاضر دارای ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی در کنست است. بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۲۰۲۱، ۱۶۷ میلیارد دلار و برای سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۵۷ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه ۱۲ کشور اروپایی: اسرائیل از طرح شهرک‌سازی جدید در کرانه باختری صرف نظر کند

نخستین سفر یک نخست وزیر اسرائیل به مصر پس از ۱۰ سال؛ بنت و سیسی در شرم‌الشیخ ملاقات می‌کنند

لاپید در مسکو: اسرائیل از خود در برابر ایران در سوریه دفاع می‌کند