Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان: آب شدن گسترده یخ‌های گرینلند خطر سیل‌ را افزایش داده است

ذوب شدن یخ‌های گرینلند
ذوب شدن یخ‌های گرینلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان در گزارش خود هشدار داده‌اند که میزان ذوب شدن یخ‌های گرینلند طی چهار دهه گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

آگهی

نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ذوب شدن ۳.۵ تریلیون تن از صفحات یخی گرینلند طی یک دهه گذشته باعث شده است تا سطح آب دریاها یک سانتی‌متر بالا برود.

گروهی از دانشمندان که در تهیه این تحقیق نقش داشتند همچنین هشدار داده‌اند که آب شدن یخ‌های گرینلند خطر جاری شدن سیل در مناطق مختلف جهان را افزایش می‌دهد. به گفته آنها آب شدن کامل صفحات یخی گرینلند می‌تواند سطح آب اقیانوس‌ها را شش متر بالا ببرد.

هرچند تاکنون اقلیم‌شناسان پژوهش‌های زیادی بر روی گرینلند انجام داده بودند اما در تحقیق جدید دانشمندان برای اولین بار از داده‌های ماهواره‌ای استفاده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نتیجه این پژوهش در نشریه علمی «نیچر کامیونیکیشنز» (Nature Communications) منتشر شده است. محققان در گزارش خود هشدار داده‌اند که میزان ذوب شدن یخ‌های گرینلند طی چهار دهه گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر عامل ذوب شدن یک سوم از یخ‌هایی که طی یک دهه گذشته آب شدند گرمای شدید در تابستان‌ سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ بود. داده‌ها و تصاویری که دانشمندان جمع‌آوری کرده‌اند نشان می‌دهد که موج گرما به شکلی روزافزون به یکی از عوامل اصلی یخ شدن آب‌های گرینلند تبدیل شده است.

به گفته دانشمندان داده‌های ماهواره‌ای به آنها امکان داده است تا به سرعت و دقت میزان ذوب شدن یخ‌های گرینلند در هر سال را تخمین بزنند. آنها به این ترتیب می‌توانند میزان افزایش سطح آب دریاها را نیز تخمین بزنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا: بیش از ۸۰ کشور جهان متعهد به کاهش ۳۰ درصدی گاز متان شدند

آژانس هوایی اروپا: بخش‌های بزرگی از یخچال‌های طبیعی گرینلند آب می‌شوند

سیل و رانش زمین در پی بارش شدید باران در سوئیس