Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست گروه ۲۰؛ تبعات اقتصادی شیوع کرونا و بحران قیمت انرژی در راس گفتگوهای رم

نشست سران گروه ۲۰ (عکس از آرشیو)
نشست سران گروه ۲۰ (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برگزاری این نشست در آستانه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو این امید را پدید آورده است که کشورهای گروه بیست بر سر تعیین ضرب الاجلی برای به صفر رساندن میزان خالص انتشار گازهای گلخانه‌ای توافق خواهند کرد.

آگهی

رهبران کشورهای عضو گروه بیست در حالی برای شرکت در اجلاس سران این گروه وارد رم، پایتخت ایتالیا شده‌اند که این نشست اولین اجلاس حضوری مهمترین قدرت‌های اقتصادی جهان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا محسوب می‌شود.

احیای اقتصاد جهانی پس از همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» محور اصلی مذاکرات سران گروه بیست خواهد بود. با این حال برگزاری این نشست در آستانه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو این امید را پدید آورده است که کشورهای گروه بیست بر سر تعیین ضرب الاجلی برای به صفر رساندن میزان خالص انتشار گازهای گلخانه‌ای توافق خواهند کرد.

انتظار می‌رود که کاهش میزان انتشار گاز متان نیز از دیگر موضوعات محیط زیستی مورد بحث در این نشست باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملل متحد و فعالان عرصه مقابله با تغییرات آب و هوایی امیدوارند که کشورهای عضو گروه بیست به وعده قدیمی خود مبنی بر کمک سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای فقیر برای مقابله با تبعات تغییرات آب و هوایی عمل کنند.

کشورهای عضو گروه بیست به تنهایی ۸۰ درصد از اقتصاد جهان را نمایندگی می‌کنند. ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، روسای جمهوری روسیه و چین به صورت حضوری در نشست رم حاضر نخواهند نبود.

شرکت‌کنندگان در اجلاس گروه بیست احتمالا توافق بر سر اخذ حداقل مالیات از شرکت‌های چندملیتی در سطح جهان را نهایی خواهند کرد. این توافق مانع از فرار این شرکت‌ها از پرداخت مالیات در کشورهایی خواهد شد که تا کنون یا مالیاتی اخذ نمی‌کردند و یا مالیات کمی دریافت می‌کردند.

جدول زمانی تصویب و اجرای طرح اخذ حداقل مالیات در سطح جهان تا سال ۲۰۲۳ از جمله دستور کارهای نشست سران گروه بیست است. انتظار می‌رود که افزایش قیمت نفت و گاز با توجه به عضویت روسیه و عربستان در گروه بیست از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست باشد.

اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) روز یکشنبه در گلاسگو آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین قصد دارد در نشست آتی گروه ۲۰ شرکت کند؛ پکن: هیچ عضوی حق ندارد روسیه را اخراج کند

آنچه باید درباره حداقل نرخ مالیات بر شرکت‌های چند ملیتی بدانیم

توافق‌ وزرای گروه ۲۰ درباره مالیات جهانی؛ فرانسه: بزرگترین انقلاب مالیاتی قرن است