نشست تهران برای افغانستان بدون نماینده طالبان؛ رئیسی در مراسم افتتاحیه حاضر نشد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران آغاز شد
نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران آغاز شد   -  کپی رایت  سایت وزارت خارجه ایران

نشست وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان به علاوه روسیه به شکل حضوری و مجازی صبح امروز چهارشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) در تهران و بدون حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران آغاز شد.

نشست تهران برای افغانستان نخستین نشست چند جانبه در سطح وزرای خارجه است که پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور برگزار می‌شود.

پیشتر سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که نشست تهران توسط ابراهیم رئیسی افتتاح می‌شود.

در هر حال محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاحیه نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به علاوه روسیه حاضر شد.

وزیران خارجه پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان که به ایران سفر کرده‌اند در نشست تهران حضور دارند و وزرای خارجه چین و روسیه هم به صورت مجازی در آن حاضر شده‌اند.

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به علاوه روسیه در تهران در حالی برگزار می‌شود که ایران اعلام کرده از طالبان برای شرکت در این نشست دعوت نکرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیشتر گفته بود که هیچ فردی از طرف طالبان در نشست تهران برای افغانستان شرکت نخواهد کرد.

غیبت طالبان در نشست تهران برای افغانستان در حالی است که چند روز پیش از برگزاری این نشست، بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان دیدار و گفتگو کرده بود.

برخی کارشناسان بین‌المللی بر این نظرند که دلیل غیبت نمایندگان طالبان در نشست تهران، به توافق نرسیدن ایران با طالبان درباره جایگاه شیعیان در افغانستان است.

ایران با وجود باز نگه داشتن دفاتر نمایندگی خود در افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان، اعلام کرده که برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان عجله ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال کمتر از یک هفته پیش نشست چند جانبه «آینده افغانستان» در مسکو با حضور نمایندگان طالبان برگزار شده بود.

مهم‌ترین اختلافی که در نشست مسکو و نخستین نشست کشورهای همسایه افغانستان در ماه سپتامبر در پاکستان خود را نشان داده است چگونگی به رسمیت شناختن دولت طالبان است.

از همین رو پیش‌بینی می‌شود که رسیدن به یک موضع مشترک و مؤثر میان کشورهای همسایه افغانستان مشکل باشد.