کودتا در سودان؛ اتحادیه اروپا تهدید به تعلیق حمایت‌های مالی کرد؛ حمدوک تحت حصر خانگی قرار گرفت

اعتراض به کودتای نظامی در سودان
اعتراض به کودتای نظامی در سودان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین اخبار رسیده از سودان حکایت از آن دارد که عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده سودان عصر سه‌شنبه توسط نیروهای ارتش به منزل مسکونی‌اش باز گردانده شده و در آنجا تحت حصر خانگی قرار گرفته است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه بار دیگر به کودتای نظامیان در سودان واکنش نشان داد و تهدید کرد که در صورت تداوم شرایط موجود اقداماتی جدی علیه این کشور در پیش خواهد گرفت.

بروکسل در این زمینه هشدار داد که اگر ارتش و نظامیان سودان قدرت را تحویل دولت انتقالی ندهند حمایت مالی خود از سودان را به حال تعلیق درخواهد آورد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که از جانب بیست و هفت کشور عضو منتشر شد ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد: «تلاش جاری برای تضعیف روند گذار سیاسی به سمت دموکراسی در سودان غیرقابل قبول است.»

وی سپس هشدار داد: «اگر وضعیت فورا به حال قبل باز نگردد عواقبی جدی برای تعهدات اتحادیه اروپا از جمله حمایت مالی از سودان به همراه خواهد داشت.»

یک منبع اروپایی در این خصوص به فرانس‌پرس گفت: «این اقدام (تعلیق حمایت‌های مالی) می‌تواند پرداخت‌هایی که تعهدات آن انجام شده اما هنوز عملی نشده را نیز شامل شود.»

میزان کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به سودان از سال ۲۰۱۶ به این سو حدود ۵۰۰ میلیون یورو تخمین زده شده است.

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا همچنین می‌توانند تحریم های هدفمندی را علیه عاملان کودتا در سودان، بویژه علیه عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل ارتش این کشور اعمال کنند که به تازگی مدعی شده عبداالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده دولت انتقالی را در خانه خود نگهداری می‌کند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر در واکنشی ملایم‌تر ضمن ابراز نگرانی از کودتای روز دوشنبه در سودان اعلام کرده بود که تحولات این کشور را از نزدیک دنبال می‌کند.

بروکسل در تازه‌ترین واکنش همچنین برقراری وضعیت اضطراری در سراسر سودان را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری نخست وزیر، وزرای دولت انتقالی، رهبران «نیروهای آزادی و تغییر» و نمایندگان جامعه مدنی در این کشور شدند که در پی کودتای نظامی دستگیر و بازداشت شده‌اند.

اتحادیه اروپا همچنین یادآور شده که «پس از دهه‌ها حکومت استبدادی و دیکتاتوریِ سرکوب‌گرانه در سودان، باید به حق مشروع مردم این کشور برای برخوداری از آینده‌ای بهتر توام با احترام به حاکمیت قانون، حقوق بشر و دموکراسی ازجمله انتخاب یک دولت غیرنظامی احترام گذاشته شود.»

در بیانیه اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر اینکه «باید به هر بهایی از خشونت و خون‌ریزی بیشتر جلوگیری کرد» هشدار داده شده که «عاملان نقض حقوق بشر در سودان مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.»

نخست وزیر برکنار شده تحت حصر خانگی قرار گرفت

تازه‌ترین اخبار رسیده از سودان حکایت از آن دارد که عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده سودان عصر سه‌شنبه توسط نیروهای ارتش به منزل مسکونی‌اش باز گردانده شده و در آنجا تحت حصر خانگی قرار گرفته است.

از سوی دیگر شاهدان محلی به خبرگزاری فرانسه گفته‌‌اند که نیروهای امنیتی شامگاه سه‌شنبه در خارطوم به سمت تظاهرکنندگانی که در اعتراض به کودتای نظامی یک خیابان اصلی در پایتخت را مسدود کرده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

به گفته منبع یاد شده درگیری میان دو طرف تا ساعات میانی شب ادامه داشت و تلاش نیروهای امنیتی برای بازکردن محور مسدود شده بی نتیجه مانده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه مالی‌: ایرنا نقل قول‌ من درباره الگو گرفتن از ایران در مقابله با تحریم‌ها را حذف کند

واکنش‌های بین المللی به کودتا در سودان؛ سازمان ملل خواستار آزادی نخست وزیر شد

سودان: کودتاچیان شکست خورده از افسران مرتبط با عمر البشیر بودند