کارشناسان فرانسوی: بی‌نیازی کشور به نیروگاههای هسته‌ای کاملا امکان‌پذیر است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروگاه هسته‌ای در فرانسه
نیروگاه هسته‌ای در فرانسه   -  Copyright  AP Photo

گروهی از کارشناسان در فرانسه اعلام کردند که امکان تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور در صورت مقابله با اتلاف انرژی و سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد.

انجمن «نگاوات» در حالی از امکان کاهش مصرف انرژی به نصف و عدم وابستگی به انرژی هسته‌ای تا سال ۲۰۵۰ میلادی سخن می‌گوید که هم‌اکنون نیروگاه‌های هسته‌ای منبع اصلی تامین انرژی در فرانسه هستند.

بحث بر سر میزان استفاده از انرژی هسته‌ای، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۲ بار دیگر بین سیاستمداران فرانسوی به جریان افتاده است.

بسیاری از سیاستمداران فرانسوی انرژی هسته‌ای را غیرقابل حذف و تامین‌کننده استقلال این کشور در زمینه تامین انرژی معرفی می‌کنند. این در حالی است که به گفته کارشناسان «نگاوات» نیاز فرانسه به انرژی می‌تواند با افزایش میزان نوسازی ساختمان‌ها و مقابله با اتلاف انرژی کاهش پیدا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان «نگاوات» توصیه کرده‌اند که سطح نوسازی ساختمان‌ها از ۳۰ هزار مورد در سال تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۸۰۰ هزار مورد برسد. تکیه بر خودروی الکتریکی و سرمایه‌گذاری در حمل و نقل ریلی از دیگر سیاست‌هایی است که به گفته «نگاوات» می‌تواند سطح مصرف انرژی را کاهش دهد.

به گفته این گروه از کارشناسان، فرانسه با دو برابر کردن توربین‌های بادی و افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی می‌تواند از انرژی هسته‌ای بی‌نیاز شود. نیروگاه‌های هسته‌ای هم‌اکنون ۷۰ درصد از نیاز فرانسه به انرژی را تامین می‌کنند. به این ترتیب فرانسه بیشترین وابستگی را به این نوع از انرژی در سطح جهان دارد.

دولت فرانسه در نظر دارد تا سال ۲۰۳۵ میلادی سهم نیروگاه‌های هسته‌ای را در تامین انرژی به ۵۰ درصد کاهش دهد. با این حال بین سیاستمداران فرانسوی بر سر چشم‌انداز استفاده از انرژی هسته‌ای پس از سال ۲۰۳۵ اختلاف نظر وجود دارد.