چند درصد جمعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی قرار دارند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پاریس، فرانسه
پاریس، فرانسه   -  Copyright  AP Photo

جمعیت در خطر فقر یا محرومیت اجتماعی در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ میلادی به ۹۶.۵ میلیون نفر رسید که معادل ۲۱.۹ درصد مجموع جمعیت ۲۷ کشور عضو این اتحادیه است.

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جمهوری چک با ۱۱.۵ درصد پایین‌ترین جمعیت در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی را داراست و در مقابل رومانی با ۳۵.۸ درصد بیشترین جمعیت در خطر فقر یا محرومیت را داراست.

بر پایه این گزارش، نسبت جمعیت در خطر فقر یا محرومیت اجتماعی در آلمان به عنوان قدرت نخست اقتصادی اتحادیه اروپا به ۲۲.۵ درصد رسیده که بالاتر از متوسط اتحادیه اروپاست. اما در فرانسه به عنوان دومین قدرت اقتصادی اتحادیه این نسبت ۱۸.۹ درصد است که ۲ واحد درصد کمتر از میانگین اتحادیه اروپاست.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که ۶۶.۲ درصد از جمعیت در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی، بیکار هستند و تنها ۱۱.۸ درصد از شاغلان در این دسته‌بندی قرار گرفته‌اند. همچنین زنان(۲۲.۹ درصد) بیش از مردان(۲۰.۹ درصد) در خطر فقر یا محرومیت اجتماعی هستند. این نسبت در میان افراد زیر ۱۸ سال و سالمندان بالای ۶۵ سال نیز به ترتیب ۲۴.۲ و ۲۰.۴ درصد است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر پایه این گزارش خانوارهای صاحب فرزند (۲۲.۳ درصد) در اتحادیه اروپا بیش از خانواده‌های فاقد فرزند (۲۱.۶ درصد) در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی قرار دارند.

یورواستات تازه‌ترین آمار فقر و محورمیت اجتماعی در اتحادیه اروپا را به مناسبت روز جهانی ریشه‌کنی فقر در جهان (۱۷ اکتبر) منتشر کرده است.