ده‌ها هزار ایتالیایی در رم علیه نئوفاشیست‌ها تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات روز شنبه در رم
تظاهرات روز شنبه در رم   -  کپی رایت  AP Photo

ده‌ها هزار نفر روز شنبه در رم، پایتحت ایتالیا علیه تحرکات اخیر نئوفاشیست‌ها در این کشور تظاهرات کردند. 

این تظاهرات تنها یک هفته پس از ورود هواداران راست افراطی به مقر مهمترین اتحادیه کارگری ایتالیا در حاشیه تجمع علیه لزوم ارائه گواهی بهداشتی برای حضور در محل کار برگزار شد. 

بسیاری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز شنبه شعار «بازگشت فاشیسم، هرگز!» سر می‌دادند. شرکت‌کنندگان در تجمع هفته گذشته طرح دولت ایتالیا برای ارائه گواهی بهداشتی در محل کار در راستای مقابله با شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» را محکوم کرده بودند. این طرح از روز جمعه در ایتالیا به اجرا درآمد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به این طرح کارگران و کارمندان برای محل در حضور کار باید گواهی بهداشتی داشته باشند. این گواهی بهداشتی در سه حالت معتبر خواهد بود: واکسیناسیون در برابر بیماری «کووید ۱۹»، ارائه نتیجه تست منفی ابتلا به کرونا با محدودیت ۴۸ ساعته و ارائه مدرکی دال بر بهبود یافتن از بیماری «کووید ۱۹».

شماری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز شنبه در رم شعار «بله واکس [واکسیناسیون]» سر می‌دادند. شعاری که به طور مستقیم واکنشی به شعار شرکت‌کنندگان در تجمع هفته گذشته علیه ارائه گواهی بهداشتی در محل کار بود. 

مخالفان راست افراطی حمله هفته گذشته به مقر مهمترین اتحادیه کارگری ایتالیا را با حمله اعضای حزب فاشیست به مقر اتحادیه‌های کارگری در سال ۱۹۲۱ یعنی یک قرن پیش مقایسه کرده‌اند. بنیتو موسولینی، رهبر حزب فاشیست ایتالیا یک سال پس از آن حمله قدرت را در این کشور به دست گرفت.