Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس پیشین موساد: ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک نیست ولی برجام باید کاملا بازنویسی شود

رئیس سابق موساد
رئیس سابق موساد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل(موساد) با رد برخی ادعاها در مورد نزدیک بودن زمان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواستار بازنویسی کامل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران شد.

آگهی

یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل(موساد) با رد برخی ادعاها در مورد نزدیک بودن زمان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواستار بازنویسی کامل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران شد.

آقای کوهن عصر سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران اسرائیلی گفت: «به نظر من ایران به دستیابی به هیچ سلاح هسته‌ای نزدیک نیست و این نزدیکی نسبت به قبل نیز کمتر نشده است.» رئیس سابق موساد دلیل این ادعای خود را «تلاش طولانی‌مدت برخی قدرت‌ها از جمله اسرائیل» و کاهش حمایت جهانی از حکومت ایران عنوان کرد.

این در حالی است که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل با ابراز نگرانی از روند پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده بود که این برنامه تمام خطوط قرمز را رد کرده است. بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل هم اوت گذشته گفته بود که ایران تنها دو ماه تا دستیابی به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

البته آقای کوهن در ادامه این گفتگو خاطرنشان کرد که هر زمان که ایران ساخت سلاح هسته‌ای را آغاز کند، اسرائیل باید قادر باشد به تنهایی این برنامه را متوقف کند. رئیس پیشین موساد افزود: «اسرائیل باید توانایی اقدام مستقل در مقابل ایران را داشته باشد تا بتواند در موقع لزوم عملیاتی را که علیه تاسیسات هسته‌ای عراق و سوریه انجام داه، در مورد ایران تکرار کند.»

او که تا ژوئن گذشته ریاست موساد را بر عهده داشته همچنین خواستار بازنویسی کامل برجام شد و تصریح کرد که اگر این اقدام با هدف موثرسازی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انجام نشود، ایران همچنان قادر خواهد بود تا توانایی خود را در زمینه فعالیتهای هسته‌ای افزایش دهد.

اظهارات رئیس پیشین موساد در شرایطی بیان شده که آمریکا و اتحادیه اروپا طی هفته‌های اخیر از ایران خواسته‌اند تا هر چه سریع‌تر به میز مذاکرات وین بازگردد؛ مذاکراتی که با میانجیگری اتحادیه اروپا و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف احیای برجام و رفع تحریم‌های ایالات متحده شکل گرفته ولی از حدود چهار ماه گذشته تا کنون به دلیل تغییر دولت در ایران متوقف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق هسته‌ای با ایران؛ «رئیس موساد اطلاعات حساسی در اختیار آمریکایی‌ها گذاشت»

رئیس پیشین موساد: برای مبارزه با دروغ‌های تهران بارها در عمق خاک ایران عملیات کردیم

مقامات ایران: صدای انفجار در نطنز ناشی از آزمایش سامانه موشکی بود