Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هکرهای مخالف لوکاشنکو: با پهپاد به ساختمان پلیس ضدشورش بلاروس حمله کردیم

ساختمان پلیس ضد شورش
ساختمان پلیس ضد شورش Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از هکرهای مخالف دولت بلاروس موسوم به «لک لک‌های پرنده» ادعا می‌کنند که ماه گذشته با تعدادی پهپاد ساختمان پلیس ضدشورش این کشور، اومون، را هدف قرار داده‌اند.

آگهی

گروهی از هکرهای مخالف دولت بلاروس ادعا می‌کنند که ساختمان پلیس ضد شورش در شمال‌شرق مینسک، پایتخت این کشور را با حمله پهپادی مورد هدف قرار داده‌اند.

این گروه که در فضای مجازی به «لک لک‌های پرنده» شهرت دارد، در جریان سرکوب شدید معترضان به رئیس جمهوری بلاروس در نوامبر سال گذشته میلادی تشکیل شد. 

الکساندر لوکاشنکو، نزدیک به سه دهه است که قدرت مطلقه در بلاروس را در اختیار دارد. مخالفان او تابستان سال ۲۰۲۰ پس از آنچه «تقلب در انتخابات» خواندند به خیابان آمدند و از ماه اوت سال ۲۰۲۰ تا امروز هدف شدیدترین سرکوب‌ها قرار گرفته اند و بسیاری همچنان در بازداشت و زندانی هستند.

سخنگوی «لک لکهای پرنده» در مصاحبه با یورونیوز گفت که «نمی‌تواند فاش کند آیا نیروهای امنیتی در جریان این حمله با بمب‌های آتش‌زا زخمی شده‌اند و یا آیا به ساختمان پلیس ضدشورش آسیبی وارد آمده است یا نه؟» اما تأکید کرد که لک لک‌های پرنده فقط از روش‌های «غیر خشونت آمیز» استفاده می‌کنند و گفت: «ما ترجیح می‌دهیم درباره برنامه‌های آینده فرضیه ندهیم و اجازه دهیم همه از تخیل خود استفاده کنند.»

در ژوئیه سال جاری میلادی، گروه دیگری از هکرهای بلاروس، موسوم به «هکرهای پارتیزان» سیستم رایانه‌ای وزارت کشور بلاروس را هک کردند.

سخنگوی گروه «لک لک‌های پرنده» در ادامه مصاحبه خود تاکید کرد که دلیل «اصلی حمله پهپادی به ساختمان پلیس ضدشورش این است که این دستگاه امنیتی-اطلاعاتی نقش مهمی در سرکوب‌های یک سال اخیر بازی کرده است.»

AP
سرکوب مخالفان در بلاروسAP

به گفته او از زمان شروع تظاهرات در بلاروس در ماه اوت سال ۲۰۲۰میلادی پلیس ضدشورش موسوم به «اومون» بازیگر نقش اول سرکوب و بازداشت مخالفان الکساندر لوکاشنکو بوده است.

این هکر مخالف اهل بلاروس می‌گوید که «اومون» ابزار اصلی مجازات مخالفان «دیکتاتور بدنام بلاروس» است و «اومون، عمدتا برای سرکوب مخالفان سیاسی رژیم از روش‌های تروریستی استفاده می‌کند.»

سخنگوی گروه لک لک‌های پرنده یکی از دلایل اصلی استفاده از پهپادها را هم «عدم به خطر انداختن جان افراد» اعلام کرد و گفت: ٰ«در این حالت رژیم دیگر با افراد روبرو نیست و نمی‌تواند فردی را سرکوب و بازداشت کند.» 

وی تاکید کرد که «عملیات حمله هواپیماهای بدون سرنشین با روشی انجام شد که دیکتاتور قادر به دفاع از نیروهای خود در برابر آن نباشد. این یک نشانه دیگر برای نیروهای امنیتی است که نشان می‌دهد مردم با سرکوب دیکتاتور و همکارانش کنار نمی‌آیند.»

ما از اشتباهات و ناکارآمدی رژیم شگفت‌زده نشده‌ایم. رژیمی که وفاداری را بر حرفه‌ای بودن ترجیح می‌دهد مرتکب اشتباه می‌شود و این همان چیزی است که ما در بلاروس می‌بینیم و ما از این فرصت ها برای دفاع از خود و مبارزه با ظلم و وحشیگری رژیم دیکتاتوری استفاده می‌کنیم.

سخنگوی این گروه در ادامه اضافه کرد: «جالب اینکه سیستم پدافند هوایی بلاروس نتوانسته نسبت به حضور پهپادها اعلام هشدار کند. ما از اشتباهات و ناکارآمدی رژیم شگفت‌زده نشده‌ایم. رژیمی که وفاداری را بر حرفه‌ای بودن ترجیح می‌دهد مرتکب اشتباه می‌شود و این همان چیزی است که ما در بلاروس می‌بینیم و ما از این فرصت‌ها برای دفاع از خود و مبارزه با ظلم و وحشیگری رژیم دیکتاتوری استفاده می‌کنیم.»

وزارت کشور بلاروس هرگونه درخواست مصاحبه و اظهار نظر در این باره را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از تظاهرات مخالفان دولت بلاروس در لهستان در اعتراض به دستگیری یک چهره اپوزیسیون

بلاروس تمام دیپلمات‌های لتونی را به‌دلیل استفاده از پرچم اپوزیسیون اخراج کرد

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت