سفیر فرانسه در استرالیا به کانبرا باز می‌گردد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
زیردریایی تهاجمی کلاس ویرجین ساخت آمریکا
زیردریایی تهاجمی کلاس ویرجین ساخت آمریکا   -  Copyright  Chief Petty Officer Amanda Gray/Public Domain

سفیر فرانسه در استرالیا که در پی فسخ قرارداد خرید زیردریایی به پاریس فراخوانده شد، به کانبرا باز می‌گردد.

ژان-ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه شامگاه چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ مجلس شورای ملی این خبر را اعلام کرد. با این حال معلوم نیست ژان-پی‌یر تیبو، سفیر فرانسه در استرالیا در چه تاریخی به محل ماموریت خود بازخواهد گشت.

پس از فسخ قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه، رابطه پاریس با کانبرا و واشنگتن به شدت تیره شد. سفرای فرانسه برای رایزنی و همچنین ابراز نارضایتی از تصمیم ایالات متحده و استرالیا از این دو کشور فراخوانده شدند.

در پی انعقاد توافق امنیتی سه‌جانبه میان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا موسوم به «آکوس»، قرارداد عظیم فروش زیردریایی‌های نظامی ساخت فرانسه به استرالیا یک‌طرفه از سوی کانبرا لغو شد. تخمین زده می‌شود که فسخ این قرارداد میلیاردها یورو به اقتصاد فرانسه ضربه می‌زند.

فرانسه هشدار داده بود که «بحران زیردریایی‌ها» بر ماهیت راهبرد دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز سایه خواهند افکند.

با وجود تنش‌های شدید اولیه، این بحران پس از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با همتای آمریکایی خود جو بایدن اندکی آرام شد. روز گذشته هم رئیس جمهوری فرانسه میزبان  آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بود. کاخ الیزه هدف از این ملاقات را «کمک به بازگرداندن اعتماد میان پاریس و واشنگتن» توصیف کرد. قرار است روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا و فرانسه ماه آینده و در حاشیه اجلاس آب‌وهوایی ملل متحد در گلاسگو با یکدیگر ملاقات کنند. 

 فیلیپ اتین، سفیر فرانسه در ایالات متحده هفته گذشته به محل ماموریت خود در واشنگتن بازگشت.