مادر هفتاد ساله سنگ‌نورد مسن‌ترین فاتح دیواره ال‌کاپیتان

دیردرا هنگام صعود
دیردرا هنگام صعود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی در سال ۲۰۱۷ میلادی نخستین صعود این دیواره را با پسرش به ثبت رساند و مسن‌ترین سنگ‌نوردی بود که تا ان زمان توانسته بود این موفقیت را کسب کند.

آگهی

دیردرا ولوونیک مادر هفتاد ساله سنگ‌نورد مشهور الکس هانولد توانست با شکست رکورد خود نامش را برای دومین بار به عنوان مسن‌ترین سنگ‌نوردی که دیواره صخره ال کاپیتان را فتح کرده به ثبت برساند. این دیواره صخره‌ای در پارک ملی یوسیمیتی ایالت کالیفرنیا واقع است.

وی در سال ۲۰۱۷ میلادی نخستین صعود خود از این دیواره را با پسرش به ثبت رساند و مسن‌ترین سنگ‌نوردی بود که تا ان زمان توانسته بود این صعود را کامل کند.

او در این باره می‌گوید: «من فقط می‌خواستم این تجربه را درک کنم. می‌خواستم ببینم بالای این صخره بودن چه حسی دارد. این صخره ۹۷۵ متری که از بالا به دره و به طبیعتی که تا آن سوی دره پهن شده می‌نگرد. واقعا یک تجربه استثنایی بود.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او دو سال گذشته را به دلیل جراح پا و همه‌گیری کووید۱۹ در خانه سپری کرد اما مصمم بود ۷۰ سالگی خود را با موفقیتی بزرگ جشن بگیرد.

پسر او الکس هانولد تا کنون تنها سنگ‌نوردی است که موفق شده دیواره ال کاپیتان را به روش انفرادی آزاد یعنی با دستهای خالی و بدون استفاده از هیچ طناب و ابزار ایمنی صعود کند. فیلم مستندی که در این باره با نام «انفرادی آزاد» ساخت جایزه اسکار بهترین فیلم مستند را از آن خود کرد.

دیردرا ولوونیک درباره پسرش و تجربه صعود از این صخره می‌گوید:«از اینکه اینگونه توانستم در زندگی او همراه باشم بسیار خوشنودم. او همه زندگی‌اش را وقف سنگ‌نوردی کرده و من درگیر دبیری و مادرخانواده بودن و این گونه مسائل بودم. بنابراین با وجود تمایلم نمی‌توانستم با او همپا باشم. نمی‌دانستم چطور می‌توانم این کار را بکنم. تنها کار ممکن سنگ‌نوردی و تجربه صعود با او بود زیرا که زندگی پسرم این است.»

او در توضیح آمادگی خود گفت: «شاید این کار خطرناک به نظر برسد، اما کافی است حاشیه امن خود را به میزانی افزایش دهیم که هدفمان را هم پوشش بدهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین تصاویر کوهنوردی که در اورست درگذشت

پایان مسابقات جهانی کوهنوردی با اسکی در سوئیس با معرفی تیم های برگزیده

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت