ناتو ۸ دیپلمات روسیه را به اتهام جاسوسی اخراج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست ناتو
نشست ناتو   -  Copyright  AP Photo

ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد هشت نماینده روسیه در این سازمان را به اتهام جاسوسی برای مسکو اخراج کرده است.

یک مقام ناتو با بیان این مطلب به خبرگزاری فرانسه تایید کرد که اعتبارنامه هشت عضو نمایندگی روسیه در ناتو تعلیق شده است چرا که این افراد افسران اطلاعاتی اعلام نشده بودند.

این مقام ارشد ناتو که نخواست نامش فاش شود در عین حال تایید کرد که با تصمیم جدید این سازمان، تعداد نمایندگان روسیه در ناتو، از ۲۰، به ۱۰ نفر کاهش می‌یابد. او در ادامه در خصوص سیاست ناتو در قبال روسیه گفت: «سیاست ما در قبال روسیه ثابت است. ما توان بازدارندگی و دفاع خود را در واکنش به اقدامات تجاوزکارانه روسیه تقویت کرده‌ایم. در عین حال برای گفت وگوی معنادار نیز مشکلی نداریم.»

تصمیم برای به نصف رساندن نمایندگان روس در پایان ماه جاری میلادی اجرایی می‌شود و تصور می‌شود که این تصمیم از سوی ۳۰ کشور عضو ناتو تایید شده است.

یکی دیگر از مقام‌های ناتو به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ناتو و روسیه بستر مهمی برای گفتگو دارند. ما همچنان بر پیشنهاد اوایل سال گذشته خود در خصوص برگزاری نشست دیگری با روسیه تاکید داریم و حالا توپ در زمین روسیه است.»

در همین حال لئونید اسلوتسکی، رئيس کمیته سیاست خارجی دومای روسیه، با بی‌اساس خواندن اتهامات ناتو تاکید کرد که مسکو به این اقدام ناتو واکنش نشان خواهد داد. آقای اسلوتسکی البته تاکید کرده که پاسخ روسیه لزوما مقابله به مثل نخواهد بود.

ائتلاف نظامی ناتو هنوز واکنش رسمی نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند. روابط میان ناتو و روسیه در سالهای اخیر به طور فزاینده‌ای تیره شده و مذاکرات رسمی میان دو طرف طی سالهای اخیر محدودتر از قبل شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید