روز جهانی معلم؛ زنان در آموزش دانش‌آموزان کشورهای عضو اتحادیه اروپا چه نقشی دارند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ساندرین آلبیز، معلم مدرسه‌ای در استراسبورگ، فرانسه
ساندرین آلبیز، معلم مدرسه‌ای در استراسبورگ، فرانسه   -  Copyright  AP Photo

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) با انتشار گزارشی به مناسبت روز جهانی معلم (۵ اکتبر) اعلام کرد که تعداد معلمان شاغل در ابتدایی، راهنمایی و متوسطه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ میلادی با ۵ درصد رشد به پنج میلیون و دویست هزار نفر رسیده است.

بر پایه این گزارش، زنان بخش عمده نیروی کار شاغل در بخش آموزش اتحادیه اروپا هستند؛ به طوری که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۳ درصد از معلمان شاغل در آموزش ابتدایی، راهنمایی و متوسطه زن بودند که این نرخ در مقایسه با سال ۲۰۱۳ حدود ۶ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد معلمان مرد در همین دوره زمانی تنها ۲ درصد افزایش یافته است.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که در سال ۲۰۱۹، چهارصدهزار معلم(۷ درصد از کل) شاغل در اتحادیه اروپا دارای سنی کمتر از ۳۰ سال بوده که تعداد در مقایسه با سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۰ درصد افزایش یافته است. در همان سال، دو میلیون نفر از معلمان فعال در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بالاتر از ۵۰ سال سن داشته‌اند که ۳۹ درصد از کل معلمان را شامل می‌شدند که ۱ واحد درصد بیش از سال ۲۰۱۳ بوده است.

EUROSTAT
تفکیک جنسیتی معلمان شاغل در مدارس کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اضافه ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن‌اشتاینEUROSTAT

بیشترین سهم معلمان زن در لتونی(۸۷ درصد)، و لیتوانی(۸۵ درصد) و بلغارستان(۸۴ درصد) گزارش شده است. در مقابل، بیشترین سهم معلمان مرد در دانمارک(۳۸ درصد)، لوکزامبورگ(۳۵ درصد)، اسپانیا(۳۴ درصد) ثبت شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که بالاترین نسبت معلمان دارای سن بالاتر از ۵۰ سال در لیتوانی(۵۴ درصد)، ایتالیا(۵۳ درصد) و یونان(۵۱ درصد) گزارش شده است. همچنین تنها ۱ درصد از معلمان در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۱۹ بالای ۶۵ سال سن داشته‌اند و بیشترین سهم معلمان این گروه سنی در استونی(۹ درصد)، لتونی(۵ درصد) و سوئد و لیتوانی(هر دو با ۴ درصد) ثبت شده است.