فتحعلی اویسی، هنرپیشه پرکار سینما و تلویزیون ایران درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فتحعلی اویسی
فتحعلی اویسی   -  کپی رایت  ایرنا

فتحعلی اویسی، هنرپیشه پرکار سینِما و تلویزیون ایران که از یک هفته پیش در بیمارستان بستری شده و به کما رفته بود، صبح امروز سه شنبه ۱۳ مهر در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

این هنرمند در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی از دانشگاه ایالتی تگزاس در رشته کارگردانی و بازیگری سینما فارغ التحصیل شد. اولین فیلمی که اویسی پس از بازگشت به ایران در آن ایفای نقش کرد، «قدغن» از علیرضا داوودنژاد در سال ۱۳۵۷ بود.

فتحعلی اویسی اگرچه در نیمه دوم دهه هفتاد در تلویزیون بسیار فعال بود اما در فیلم‌های سینمایی بسیاری از جمله «ناخدا خورشید» (ناصر تقوایی، ۱۳۶۵)، «سرب» (مسعود کیمیایی، ۱۳۶۷)، «هی جو» (منوچهر عسگری نسب، ۱۳۶۷)، «بانو» (داریوش مهرجویی، ۱۳۷۰)، «جهان پهلوان تختی» (علی حاتمی و بهروز افخمی، ۱۳۷۶) و «مومیایی ۳ » (محمدرضا هنرمند، ۱۳۷۸) ایفای نقش کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین چندین فیلم را کارگردانی کرده که فیلم «مریم و میتیل»، سومین فیلم بلندش است که صاحب نظران سینما آن را در دسته فیلم‌های موفق جای داده‌اند.

مجموعه های تلویزیونی «بدون‌شرح»، «شهر قشنگ»، «کمربندها را ببندیم»، «دارا و ندار»، «زیرزمین» و «باغچه مینو» از جمله آثاری هستند که فتحعلی اویسی کارگردان آن‌ها را برعهده داشته یا در این مجموعه ها ایفای نقش کرده است.