آغاز واکنش‌ها به اسناد پاندورا؛ اردن: تحریف‌ شده؛ روسیه: بی‌اساس است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اسناد پاندورا (عکس تزئینی است)
اسناد پاندورا (عکس تزئینی است)   -  Copyright  کانوا

اردن روز دوشنبه اطلاعات مربوط به داریی‌های ملک‌عبدالله پادشاه این کشور را که در مجموعه اسناد مالیاتی «پاندورا» انتشار یافته «تحریف‌شده، اغراق‌شده و نادقیق» خواند و اعلام کرد این اطلاعات «تهدیدی علیه پادشاه اردن و خانوادهٔ وی به‌شمار می‌رود».

اسناد پاندورا که حاصل بررسی‌های دقیق بیش از ۶۰۰ روزنامه‌نگار است نشان می‌دهد ملک‌عبدالله دوم پادشاه اردن بیش از ۳۰ شرکت را در گریزگاه‌های مالیاتی ثبت کرده و از عواید این کار ۱۴ ملک عظیم با ارزشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در آمریکا و بریتانیا خریداری کرده است.

واکنش بریتانیا

از سوی دیگر بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد سوابق مالیاتی تمامی حامیان مالی حزب محافظه‌کار این کشور بررسی خواهد شد.

اسناد پاندورا نشان می‌دهند که محمد آمرسی، حامی مالی برجستهٔ کارزار انتخاباتی بوریس جانسون، در یکی از بزرگترین رشوه‌گیری‌های اخیر دست داشته است.

واکنش روسیه

همزمان دولت روسیه نیز آنچه در اسناد پاندورا منتشر شده را اتهاماتی «بی‌اساس» خواند. سخنگوی دفتر ولادیمیر پوتین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه هیچ گونه ثروت پنهانی ندارد.

در اسناد پاندورا نامی از خود پوتین به میان نیامده اما از یکی دو تن از نزدیکان وی از جمله پتر کولبین، دوست دوران کودکی‌اش که لقب «کیف پول پوتین» را به او داده‌اند مطرح شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اسناد پاندورا که روز یکشنبه از سوی کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی منتشر شد حاوی اطلاعاتی تازه درباره گریزگاه‌های مالیاتی جهان است و دارایی‌های پنهانی سیاستمداران و میلیاردرها را معرفی می‌کند.

نام حدود ۳۵ رهبر پیشین و کنونی و بیش از ۳۰۰ مقام دولتی از جمله نخست وزیر چک، پادشاه اردن، خانواده نخست وزیر پاکستان و همچنین روسای جمهوری کنیا و اکوادور در ارتباط با شرکت‌های فراسرزمینی آمده است.