Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت بایدن قول داد روند اخراج پناهجویان با هواپیما را تسریع کند

دولت بایدن قول  داد روند اخراج پناهجویان با هواپیما را تسریع کند
Copyright Eric Gay/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Eric Gay/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوریخواهان جو بایدن را متهم می‌کنند که با کلی‌گویی درباره «سیاست مهاجرتی انسانی‌تر» پناهجویان را به حرکت به سوی ایالات متحده ترغیب می‌کند.

آگهی

دولت دموکرات جو بایدن شنبه اعلام کرد آهنگ اخراج بیش از ۱۰هزار پناهجو، به‌ویژه مهاجران هاییتی با هواپیما را تسریع خواهد کرد. هزاران مهاجر از چند روز پیش و پس از عبور از مرز مکزیک در زیر پلی در تگزاس مستقر شده اند. 

این مهاجران پس از عبور از رودخانه ریو گرانده در مرز مکزیک و ایالات متحده، به دل ریو در تگزاس رسیدند. شمار این تازه واردان از کمتر از ۲هزار نفر در آغاز هفته گذشته، روز جمعه به بیش از ۱۰ هزار نفر رسید. 

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد دولت تلاش می‌کند تا با کسب پشتیبانی لازم، در ۷۲ ساعت آینده روند اخراج پناهجویان با «پروازهای اخراج» را به مقصد هاییتی و دیگر کشورها تسریع کند. 

انتشار تصاویر تکان دهنده از وضعیت هزاران نفر که زیر یک پل عملا تلنبار شده اند، در روزهای گذشته نه‌تنها جمهوریخواهان که شماری از نمایندگان دموکرات کنگره را هم به واکنش وا داشت. سیاستمداران از هر دو حزب از رئیس جمهوری ایالات متحده خواستند تا برای پایان دادن به این وضعیت، کاری بکند. 

شهردار دموکرات دل ریو شامگاه جمعه با اعلام وضعیت اضطراری در این شهر، پل محل تجمع پناهجویان را به روی خودروها بست. 

بحران سیاسی در هاییتی، پس از زلزله مرگ‌باز ماه اوت، شمار پناهجویان این کشور به سوی ایالات متحده آمریکا را به شدت افزایش داده است. 

پلیس مرزهای ایالات متحده، ۴۰۰ نیروی تکمیلی را برای بهبود نظارت بر منطقه اعزام کرده است. 

به گفته وزیر امنیت داخلی دولت بایدن «پیش از این هم پروازهای اخراج به مقصد هاییتی، مکزیک، اکووادور و دیگر کشورهای مثلث شمالی یعنی هندوراس، ال‌سالوادور و گواتمالا در جریان بوده است.» 

 جمهوریخواهان جو بایدن را متهم می‌کنند که با کلی‌گویی درباره «سیاست مهاجرتی انسانی‌تر» پناهجویان را به حرکت به سوی ایالات متحده ترغیب می‌کند. وزارت امنیت داخلی دولت دموکرات با رد این اتهام گفته است: «مرزهای ما باز نیستند و هیچکس نباید این سفر خطرناک را آغاز کند.» 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از زمان کارزارهای انتخاباتی سال ۲۰۱۶، وعده ساخت یک دیوار در مرز با مکزیک را داده بود. این برنامه در دوران ۴ ساله حکومت وی تا اندازه‌ای پیش رفت و با شکست او در انتخابات سال گذشته، متوقف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا سوء قصد به جان ترامپ پیروزی او در انتخابات پیش‌روی آمریکا را تضمین کرد؟

نقش دونالد ترامپ در ترویج خصومت در فرهنگ سیاسی آمریکا

واکنش‌ها به تیراندازی به دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را مسئول دانستند