Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هفته جابه‌جایی؛ اتریش، الگوی پروژه راه‌آهن سریع‌السیر اروپا

هفته جابه‌جایی؛ اتریش، الگوی پروژه راه‌آهن سریع‌السیر اروپا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ما ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری داریم.»

آگهی

شرکت‌های راه‌آهن اروپایی مشغول رفع موانع پروژه «راه‌آهن سریع‌السیر اروپا» هستند،‌ پروژه‌ای که بخش مهمی از توافق اقتصاد سبز این اتحادیه به شمار می‌رود. راه‌آهن سریع‌السیر اروپا از اتریش هم می‌گذرد، کشوری که بالاترین سرانه مسافرت قطار را در اروپا دارد.

اما راه‌آهن ملی هر کشور معیارهای فنی خود را دارد و همین در تردد قطارها بین کشورها مانع ایجاد می‌کند. برنارد رایدر،‌ عضو راه‌آهن فدرال بلژیک می‌گوید:‌ «هر مرزی قوانین و مقررات و چالش‌های فنی تازه‌ای دارد و اینها باید عوض شود.»

انتشار ۲۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای در اروپا نتیجه فعالیت بخش حمل‌ونقل است و بروکسل می‌خواهد برای به‌صفررساندن انتشار آلاینده‌ها تا سال ۲۰۵۰ تردد قطارهای سریع‌السیر را سه برابر کند.

هر اتریشی دوبرابر میانگین دیگر اروپایی‌ها با قطار طی طریق می‌کند، امری که به‌نظر کارشناسان نتیجه وجود زیرساخت‌ و تعدد ایستگاه‌هاست. راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری دارد.

هرچند اروپا در زمینه حمل‌ونقل بیش از دیگر بخش‌ها روی خط آهن سرمایه‌گذاری کرده، اما هنوز بلیط هواپیما در اروپا به‌نسبت از قطار ارزان‌تر است و برخی کنگشران اعتراض دارند که چرا فقط سفر هوایی از مالیات بر ارزش افزوده و سوخت معاف است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کشورهای اروپایی پیوسته به یارانه‌های ویژه راه‌آهن می‌افزایند‌ تا از هزینه سفر با قطار بکاهند. برای نمونه، در اسلوواکی و مجارستان سالمندان کم‌درآمد به رایگان سوار قطار می‌شوند، و اتریش اخیرا بلیط حمل‌ونقل شهری سالانه‌ای صادر کرده که روزانه تنها ۳ یورو هزینه دارد.   

این گزارش بخشی از مطالب ویژهٔ یورونیوز به‌مناسبت «هفتهٔ اروپایی جابه‌جایی» است. یورونیوز از ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریورماه) مجموعه گزارش‌هایی را دربارهٔ روند‌های تازه و نوآورانه در حوزهٔ حمل‌ونقل شهری منتشر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفته جابه‌جایی؛ استقبال از استارتاپی که خودروهای کلاسیک بنزینی را برقی می‌کند

هفته جابه‌جایی؛ طرح ترافیک و دوچرخه‌‌های برقی رایگان برای سلامت شهروندان

حادثه ریلی در هند؛ قطار باری ۷۰ کیلومتر را بدون راننده و با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت طی کرد