Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش اختصاصی یورونیوز؛ نگرانی‌ درباره حق دسترسی زنان به آموزش در افغانستان ادامه دارد

یک دبستان خصوصی در کابل
یک دبستان خصوصی در کابل Copyright Anelise Borges/Euronews
Copyright Anelise Borges/Euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دانشگاه های مختلف دولتی ادعا می‌کنند به تعداد کافی مدرس زن ندارند و در صورت از سرگیری کلاس‌ها دانشجویان زن را به ترک تحصیل و بازگشت به خانه‌هایشان دعوت خواهند کرد.»

آگهی

از زمان به قدرت رسیدن طالبان، آن‌ها بارها گفته اند که دختران می‌توانند از مقطع ابتدایی تا دانشگاه تحصیل کنند اما تردیدهایی در این زمینه وجود دارد. عبدالباقی حقانی، وزیر آموزش عالی طالبان روز یکشنبه اعلام کرده بود که دختران می‌توانند در دانشگاه تا بالاترین سطوح ادامه تحصیل دهند به شرطی که در کلاس‌های غیرمختلط حضور یابند و حجاب اسلامی را رعایت کنند. وی با وجود تاکید بر اجباری بودن حجاب در دانشگاه نگفت که آیا این اجبار فقط ناظر به روسری است یا دانشجویان دختر باید صورت خود را هم بپوشانند.

ممنوعیت تحصیل دختران و زنان در دوران حکومت پنج‌ ساله طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) حساسیت‌های جهانی نسبت به رویکرد همین‌ گروه را که ادعا می‌کند «تغییر کرده است» به‌شدت برانگیخته بود.

علیرغم اعلام اطمینان بخش طالبان، نگرانی‌ها درباره دسترسی دختران و زنان به تحصیلات زیاد است. یونسکو تأکید کرده پیشرفت‌های بزرگی که از سال ۲۰۰۱ تا کنون در این حوزه رخ داده است ‌اکنون «در خطر» است.

تعطیلی دانشگاه کابل تا اطلاع ثانوی

دانشجویان زن، که اکثراً با همراهان و بستگان خود آمده بودند، روز دوشنبه گذشته مقابل در ورودی دانشگاه کابل جمع شدند تا درباره ادامه حضورشان در دانشگاه اطلاعات کسب کنند. اما نیروهای طالبان که مشغول نگهبانی بودند به آن‌ها اجازه ورود ندادند.

آنلیر بورجس، خبرنگار یورونیوز در کابل، با معاون وزیر تحصیلات عالی در این باره گفت وگوی کوتاهی داشت. معاون وزیر تحصیلات عالی که از اعلام نام کامل خود امتناع کرد و خواست او را «استاد کامران» بخوانند در این باره می‌گوید: «سیاست امارت اسلامی در آموزش دختران و زنان بسیار روشن است. امارت اسلامی معتقد است که همه دختران و زنان می توانند تحصیل کنند و افغانستان به تحصیلات آنها نیاز دارد. ما برای تحصیل آنها ارزش قائل هستیم. ما فقط منتظر شرایط مناسب هستیم و درهای مدارس و دانشگاه ها به روی همه باز خواهد بود. »

در هر صورت، دانشگاه کابل تا اطلاع ثانوی بسته است و به نگهبانان دستور داده شده است که به مراجعه‌کنندگان، به‌خصوص خبرنگاران اجازه ورود ندهند.

سؤالات زیادی درباره چگونگی اجرای برخی از درخواست‌های طالبان درباره برگزاری کلاس‌ها مطرح است. از جمله درباره برگزاری کلاس‌های جداگانه با استادهای زن برای دانشجویان زن. آنلیز بورجس، خبرنگار یورونیوز، در این باره می‌گوید : «دانشگاه های مختلف دولتی ادعا می‌کنند به تعداد کافی مدرس زن ندارند و در صورت از سرگیری کلاس‌ها دانشجویان زن را به ترک تحصیل و بازگشت به خانه‌هایشان دعوت خواهند کرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در بند زنان «بدنام» زندان پل چرخی کابل؛ «دوستش نداشتم، فرار کردم»

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد