روایت‌های ضد و نقیض از بروز اختلاف میان رهبران طالبان؛ عبدالغنی برادر کجاست؟

ملا عبدالغنی بردار
ملا عبدالغنی بردار Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غیبت ملا عبدالغنی برادر در ویدیویی که روز یکشنبه از کاخ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شد کافی بود تا زمزمه اختلاف میان رهبران طالبان به شایعه‌‌های فراگیر در شبکه‌های اجتماعی بدل شود؛ شایعه‌‌هایی که از یک سو حکایت از کشته شدن او داشت و از سوی دیگر راوی قهر آقای برادر و بسط‌ نشینی در قندهار است.

آگهی

غیبت ملا عبدالغنی برادر در ویدیویی که روز یکشنبه از کاخ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شد کافی بود تا زمزمه اختلاف میان رهبران طالبان به شایعه‌‌های فراگیر در شبکه‌های اجتماعی بدل شود؛ شایعه‌‌هایی که از یک سو حکایت از کشته شدن معاون نخست وزیر طالبان داشت و از سوی دیگر راوی قهر آقای برادر و ترک کابل از سوی او به مقصد قندهار است.

زمانی که غیبت آقای برادر در دیدار محمد حسن آخوند، نخست وزیر طالبان، با وزیر خارجه قطر در تصاویر منتشر شده از نخستین دیدار دیپلماتیک اعضای ارشد امارت اسلامی رسمیت یافت، شایعه زخمی و کشته شدن معاون آقای آخوند در جریان درگیری‌های خونین در کاخ ریاست جمهوری افغانستان قوت گرفت.

هر چند مقام‌های طالباناین شایعه را تکذیب کردند ولی توجیه آنها برای غیبت نامتعارف آقای برادر به شایعه دیگری دامن زد. آنها گفتند که غیبت آقای برادر به دلیل سفر او به قندهار برای دیدار با هیبت الله آخوندزاده رهبرطالبان بوده است.

اما شایعه تازه از قهر آقای بردار به دلیل نارضایتی از ساختار دولت جدید طالبان حکایت دارد؛ قهری ناشی از اختلاف قدرت با شاخه حقانی‌ها که او را ناگزیر به ترک کابل و بسط‌نشینی در قندهار کرده تا شاید رهبر طالبان را برای صدور حکم اصلاح دولت ترغیب کند.

با وجود سکوت مقام‌های طالبان در برابر گسترش این شایعه در شبکه‌های اجتماعی، انتشار فایل‌های صوتی منتسب به نیروهای طالبان که بر بروز اختلاف میان رهبران طالبان صحه می‌گذارند همچنان ادامه دارد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

طالبان برخلاف وعده‌های اولیه، معرفی دولت جدید امارات اسلامی افغانستان تا سه هفته پس از تصرف کابل به تاخیر انداختند. رخدادی که به زعم برخی ناظران مسایل افغانستان گویای وجود اختلاف میان رهبران این گروه شبه‌نظامی بود؛ اختلافی که گویا با به قدرت رسیدن آنها بیش از گذشته سرباز کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: از اقامتگاه‌های مسئولان سابق بیش از ۱۲ میلیون دلار پول و شمش طلا پیدا کردیم

«ترک اجباری منازل»؛ هزاران نفر در شهر قندهار علیه طالبان تظاهرات کردند

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد