Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان با کمک ادرار انسان «بتن فضایی» ساختند

محصول شیمیایی تولید شده برای ساخت مسکن در مریخ
محصول شیمیایی تولید شده برای ساخت مسکن در مریخ Copyright Alex Matthews/Jacobs School of Engineering, UC San Diego
Copyright Alex Matthews/Jacobs School of Engineering, UC San Diego
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان در دانشگاه منچستر بریتانیا می‌گویند به راهی دست یافته‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد با استفاده از ترکیب ماده‌ای در ادرار انسان و خون و گرد و غبار بتن بسازند.

آگهی

محققان در دانشگاه منچستر بریتانیا می‌گویند به راهی دست یافته‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد با استفاده از ترکیب ماده‌ای در ادرار انسان و خون و گرد و غبار بتن بسازند.

مسکونی کردن دیگر کرات در فضا نیازمند استفاده از مصالح ساختمانی است. این مسئله‌ ممکن است ابتدایی محسوب شود، با این حال از آن‌جا که حمل و نقل یک دانه آجر به مریخ تا ۲ میلیون دلار هزینه دارد و عملا نمی‌توان مصالح ساختمانی را در مقیاس انبوه به فضا برد، دانشمندان سال‌هاست در این فکر هستند که این مصالح را در همان محل بسازند. امری که به دلیل محدودیت منابع و نبود آب در سطح مریخ با پیچیدگی‌هایی مواجه است.

دانشمندان اکنون گفته‌اند در پژوهش جدید خود ابتدا توانسته‌اند با استفاده از پروتئنی موجود در پلاسمای خون انسان، خاکی شبیه به ماه یا مریخ را به هم بچسبانند و ماده‌ای مشابه بتن معمولی تولید کنند که برای کار ساختمانی کاملا مناسب است.

ترکیب به دست آمده که «بتن فضایی» (AstroCrete) نامگذاری شده است، دارای مقاومت فشاری تا ۲۵ مگاپاسکال است که تقریبا با ۲۰ تا ۳۲ مگا پاسکال مقاومت بتن معمولی در زمین برابری می‌کند.

در گام بعدی دانشمندان دریافتد که اگر «اوره» را، یعنی ماده‌ بیولوژیکی‌ای که بدن انسان تولید می‌کند و در ادرار، عرق و اشک دفع می‌شود، به ترکیب قبلی اضافه کنند تحمل بتن تا ۴۰ مگا پاسکال (معادل سیصد درصد) افزایش می‌یابد که این میزان بسیار قوی‌تر از بتن معمولی است.

دکتر آل رابرتز، از دانشگاه منچستر که بر روی این پروژه کار کرده است، می‌گوید که تکنیک جدید مزایای قابل توجهی نسبت به بسیاری از تکنیک‌های پیشنهادی دیگر ویژه ساخت و ساز در کرات ماه و مریخ دارد.

وی با اشاره به اینکه منبع فناوری جدید خود فضانوردان خواهند بود می‌گوید: «دانشمندان در تلاش بوده‌اند تا فناوری‌های مناسبی را برای تولید مواد شبیه بتن در سطح مریخ توسعه دهند، با این حال ما هرگز تصور نمی‌کردیم که پاسخ ممکن است در تمام مدت در درون خود ما باشد.»

استفاده از خون انسان همچنین به عنوان اجزای سازنده بتون البته ایده‌ای تازه به حساب نمی‌آید چرا که خون حیوانات در طول تاریخ همواره به عنوان چسب برای ملات استفاده می‌شده است. با این حال استفاده از آن روش باستانی در علم جدید اقدامی نوآورانه محسوب می‌شود.

دکتر رابرتز در این باره می‌گوید: «هیجان‌انگیز است که یک چالش بزرگ عصر فضا بر اساس الهام از فناوری قرون وسطایی راه حل خود را یافته باشد.»

دانشمندان می‌گویند محاسبات نشان داده است با استفاده از ادرار، اشک، خون و عرق ۶ فضانورد در طول دو سال ماموریت، می‌توان بیش از ۵۰۰ کیلوگرم بتن فضایی ساخت.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Materials Today Bio» منتشر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معمای وجود زندگی در مریخ چگونه حل خواهد شد؟

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند

کشیش فراموش شده‌ای که ۲۵۰ سال پیش وجود سیاه‌چاله‌ها را پیش‌بینی کرد