رهبر جریان مقاومت میانمار خواستار قیام سراسری علیه حکومت نظامیان شد

رهبر جریان مقاومت در میانمار
رهبر جریان مقاومت در میانمار Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نهاد مقاومت که رهبری مقابله و مبارزه با حکومت نظامیان در میانمار را بر عهده دارد از مردم این کشور خواسته است علیه کودتاچیان به پا خیزند.

دولت وحدت ملی میانمار که یک نهاد ضد حکومتی است و مقاومت در برابر رژیم نظامی را هماهنگ می‌کند روز سه‌شنبه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) خواستار قیام سراسری شد.

آگهی

دووا لاشی لا، رئيس جمهوری موقت دولت سایه با بیان این مطلب از مردم در روستاها و شهرهای سراسر کشور خواست که علیه حکومت نظامیان به پا خیزند و به صورت همزمان قیام کنند.

او با انتشار ویدیویی از خود در فیسبوک پیام تازه‌اش را خطاب به مردم این کشور ارسال کرده است.

ارتش میانمار در ماه فوریه طی یک کودتای نظامی آنگ سان سوچی را از قدرت برکنار کرد و خود کنترل حکومت را به دست گرفت. از آن زمان این کشور درگیر ناآرامی‌های گسترده‌ای در نقاط مختلف شهری و روستایی بوده است. در این میان اما سهم اعتراضات روستایی گسترده‌تر بوده و به ویژه در مناطق مرزی که اقلیت‌های قومی حضور دارند درگیری‌ها میان نیروهای نظامی و مردم معترض جدی‌تر بوده است.

دووا لاشی لا در سخنرانی خود از مردم میانمار خواست انقلاب کنند و از تمام سربازان و نیروهای پلیس دعوت کرد به «نیروهای مدافع خلق» بپیوندند. او همچنین به کارمندان دولت هشدار داد که از رفتن به محل کار خود خودداری کنند تا حکومت نظامیان با یک چالش جدی رو به رو شود. تعدادی از مدیران محلی در ماه‌های اخیر در حمله به خانه‌ها یا محل کار خود و یا حتی در خیابان ترور شده‌اند.

جنبش مقاومت در برابر نظامیان در بسیاری از مناطق نیروهای دفاعی مردمی ایجاد کرده. اما آنها عمدتا به صورت محلی عمل می‌کنند و ارتباطات سراسری بین آنها وجود ندارد. گروه‌های فعال هم با اجرای عملیات چریکی کوچک و همچنین ضربتی تلاش کرده‌اند تا به حکومت کودتایی لطمه بزنند.

دولت وحدت ملی توسط قانونگذاران منتخب تاسیس شد که هنگام تصرف قدرت توسط ارتش از حضور در کرسی‌های خود در پارلمان منع شده بودند. اعضای کابینه سایه در میانمار و به صورت مخفیانه مشغول فعالیت هستند. هنوز مشخص نیست آیا اقدامات گروه‌های مقاومت در میانمار می‌تواند در مقابل حکومت نظامیان موثر باشد و تغییری اساسی در روند سیاسی این کشور ایجاد کند یا نه.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد کودتای نظامی میانمار؛ مردم با «اعتصاب خاموش» در خانه ماندند

نمایندگان طالبان و کودتاچیان میانمار پشت درهای سازمان ملل ماندند

دولت نظامی میانمار و جلوگیری از حق دسترسی به خدمات پزشکی؛ پسر آنگ سان سوچی از بیماری مادرش خبر داد