رهبر جریان مقاومت میانمار خواستار قیام سراسری علیه حکومت نظامیان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رهبر جریان مقاومت در میانمار
رهبر جریان مقاومت در میانمار   -  کپی رایت  AP Photo

دولت وحدت ملی میانمار که یک نهاد ضد حکومتی است و مقاومت در برابر رژیم نظامی را هماهنگ می‌کند روز سه‌شنبه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) خواستار قیام سراسری شد.

دووا لاشی لا، رئيس جمهوری موقت دولت سایه با بیان این مطلب از مردم در روستاها و شهرهای سراسر کشور خواست که علیه حکومت نظامیان به پا خیزند و به صورت همزمان قیام کنند.

او با انتشار ویدیویی از خود در فیسبوک پیام تازه‌اش را خطاب به مردم این کشور ارسال کرده است.

ارتش میانمار در ماه فوریه طی یک کودتای نظامی آنگ سان سوچی را از قدرت برکنار کرد و خود کنترل حکومت را به دست گرفت. از آن زمان این کشور درگیر ناآرامی‌های گسترده‌ای در نقاط مختلف شهری و روستایی بوده است. در این میان اما سهم اعتراضات روستایی گسترده‌تر بوده و به ویژه در مناطق مرزی که اقلیت‌های قومی حضور دارند درگیری‌ها میان نیروهای نظامی و مردم معترض جدی‌تر بوده است.

دووا لاشی لا در سخنرانی خود از مردم میانمار خواست انقلاب کنند و از تمام سربازان و نیروهای پلیس دعوت کرد به «نیروهای مدافع خلق» بپیوندند. او همچنین به کارمندان دولت هشدار داد که از رفتن به محل کار خود خودداری کنند تا حکومت نظامیان با یک چالش جدی رو به رو شود. تعدادی از مدیران محلی در ماه‌های اخیر در حمله به خانه‌ها یا محل کار خود و یا حتی در خیابان ترور شده‌اند.

جنبش مقاومت در برابر نظامیان در بسیاری از مناطق نیروهای دفاعی مردمی ایجاد کرده. اما آنها عمدتا به صورت محلی عمل می‌کنند و ارتباطات سراسری بین آنها وجود ندارد. گروه‌های فعال هم با اجرای عملیات چریکی کوچک و همچنین ضربتی تلاش کرده‌اند تا به حکومت کودتایی لطمه بزنند.

دولت وحدت ملی توسط قانونگذاران منتخب تاسیس شد که هنگام تصرف قدرت توسط ارتش از حضور در کرسی‌های خود در پارلمان منع شده بودند. اعضای کابینه سایه در میانمار و به صورت مخفیانه مشغول فعالیت هستند. هنوز مشخص نیست آیا اقدامات گروه‌های مقاومت در میانمار می‌تواند در مقابل حکومت نظامیان موثر باشد و تغییری اساسی در روند سیاسی این کشور ایجاد کند یا نه.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید