همدستی اوپک پلاس و طوفان آیدا؛ قیمت نفت کاهش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پالایشگاه‌ نفت در لوئیزیانا
پالایشگاه‌ نفت در لوئیزیانا   -  Copyright  AP Photo

قیمت جهانی نفت پس از موافقت اوپک پلاس با ادامه افزایش تدریجی عرضه و ادامه تعطیلی پالایشگاه‌های لوئیزیانایِ آمریکا کاهش یافت.

بهای هر بشکه نفت پایه برنت با آغاز داد و ستدهای روز پنجشنبه سیر نزولی به خود گرفت و از ۷۱ دلار و ۳۷ دلار تا  ۷۰ دلار و ۹۹ سنت کاهش یافت. قیمت هر بشکه نفت پایه برنت روز دوشنبه به بیش از ۷۲ دلار رسیده بود که بالاترین سطح از سوم اوت به شمار می‌رفت.

بیست و سه کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن موسوم به ائتلاف اوپک پلاس در بیستمین نشست خود که چهارشنبه برگزار شد، توافق کردند که مجموع عرضه ماهانه اوپک پلاس در اکتبر ۲۰۲۱ به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد؛ توافقی که بر پایه برنامه مصوب اوپک پلاس برای افزایش ماهانه عرضه نفت تنظیم شده بود. اوپک پلاس همچنین پیش‌بینی خود از تقاضای نفت در سال ۲۰۲۲ را افزایش داد.

این توافق در شرایطی حاصل شد که در ایالات متحده، فعالیت پالایشگاه‌های نفت در لوئیزیانا تحت تاثیر تبعات وقوع طوفان آیدا همچنان متوقف است و به باور کارشناسان جذب دوباره تقاضای روزانه ۱.۴ میلیون بشکه‌ای این پالایشگاه‌ها ممکن است ممکن است هفته‌ها طول بکشد. همزمان اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز اعلام کرد که ذخایر نفت خام آمریکا ۷.۲ میلیون بشکه کاهش یافته و عرضه فرآورده‌های نفتی توسط پالایشگاه‌ها با وجود افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر این کشور به رکورد تازه‌ای دست یافته است.

بدین ترتیب، قیمت جهانی نفت در ادامه معاملات روز پنجشنبه دچار نوسان صعودی شد و تا ۷۱ دلار و ۸۴ سنت بالا رفت ولی همچنان پایین‌تر از نرخ پایانی معاملات روز دوشنبه باقی ماند.

اوپک پلاس در واکنش به افت تقاضای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد ولی با بروز علائم بهبود تقاضا، سیاست افزایش تدریجی عرضه را به اجرا گذاشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بیست‌ویکمین نشست مشترک وزرای نفت اوپک پلاس چهارم اکتبر(۱۲ مهرماه) برگزار خواهد شد.