تحولات افغانستان؛ «در حمله پهپادی آمریکا ۱۰ نفر از جمله ۷ کودک کشته شدند»

محل حمله پهپادی روز یکشنبه آمریکا
محل حمله پهپادی روز یکشنبه آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روز مانده به پایان مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کابل همچنان صحنه رویدادهای خونین است. آخرین اخبار و گزارش‌های افغانستان را به صورت لحظه به لحظه از یورونیوز فارسی دنبال کنید.

آگهی

یک روز مانده به پایان مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کابل همچنان صحنه رویدادهای خونین است و در حالی که مردم این شهر در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه ۳۰ اوت (۸ شهریور/سنبله) با صدای انفجار و شلیک موشک از خواب پریدند، ارتش آمریکا همچنان به عملیات انتقال شهروندان خود ادامه می‌دهد.

آخرین رویدادهای افغانستان و تحولات بین‌المللی مربوط به آن در روز دوشنبه را به صورت زنده در این صفحه دنبال کنید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

30.08.2021
21:22

شورای امنیت بدون اشاره به ایجاد «منطقه امن» از طالبان خواست به تعهدش پایبند باشد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به قطعنامه‌ای رای داد که در آن از طالبان خواسته شده است تا به تعهدش مبنی بر تامین امنیت غیرنظامیانی که به دنبال خروج از افغانستان هستند وفادار باشد.
این قطعنامه که از سوی فرانسه و بریتانیا پیشنهاد شده بود با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع به تصویب رسید. چین و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
در این قطعنامه آمده است که شورای امنیت انتظار دارد طالبان به وعده خود مبنی بر صدور اجازه برای خروج «امن» و «هماهنگ‌شده» اتباع خارجی و افغان‌ها پایبند باشد. 
این در حالی است که به پیشنهاد اولیه فرانسه مبنی بر لزوم ایجاد «منطقه امن» در کابل اشاره‌ای نشده است.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه گفته بود که پاریس و لندن برای ایجاد «منطقه امن» در کابل در راستای تداوم «عملیات بشردوستانه» تلاش می‌کنند. 
در بخشی از این قطعنامه، شورای امنیت بر اهمیت رعایت حقوق انسان‌ها از جمله زنان، کودکان و اقلیت‌ها در افغانستان تاکید کرده است. اعضای شورای امنیت همچنین از طالبان خواسته‌اند تا مانع از استفاده از خاک افغانستان برای «تهدید» کشورهای دیگر یا «حمله» به آنها شود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد
30.08.2021
20:42

رسانه‌های آمریکایی: در حمله پهپادی روز یکشنبه ۱۰ نفر کشته شدند

چند رسانه آمریکایی روز دوشنبه گزارش دادند که شمار قربانیان حمله پهپادی این کشور به یک خودرو در یک محله مسکونی در کابل به ۱۰ نفر رسید.
بنا به این گزارش‌ها هفت نفر از کشته‌شدگان در این حمله که روز یکشنبه انجام شد کودک بودند. ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) پیش از این اعلام کرده بود که از گزارش‌های منتشرشده مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان در این حمله «آگاه» است. در بیانیه این ستاد آمده که ارزیابی حمله پهپادی روز یکشنبه همچنان در جریان است.
آمریکا مدعی شده است که به دنبال حمله به این خودرو انفجارهای بیشتری رخ داده است. امری که به گفته مقامات آمریکا نشاندهنده وجود مقادیر زیادی مواد منفجره در خودرو بوده است. 
واشنگتن تاکید می‌کند که حمله به این خودرو به دلیل «تهدید قریب‌الوقوع» علیه فرودگاه کابل انجام شد. 
خبرگزاری فرانسه با یکی از شهروندان افغان که برادرش در جریان این حمله پهپادی کشته شد مصاحبه کرده است. این مرد می‌گوید: «دختر کوچک خودم که حدود دو سال، دو سال نیمه بود کشته شد. سه فرزند برادرم که دو پسر کوچک و یک دختر کوچک بودند کشته شدند. سه فرزند برادر بزرگم که از کار بازگشته بود هم کشته شدند. برادرزاده دیگر من هم که نزدیک خودرو بود کشته شد. یک مهمان ما هم در محل کشته شد و در مجموع ۱۰ نفر کشته شدند.»
محل حمله پهپادی روز یکشنبه آمریکا در کابل
30.08.2021
18:11

اتحادیه اروپا برای پیشگیری از موج ورود پناهجویان به دنبال کمک به کشورهای همسایه افغانستان است

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای پیشگیری از موج ورود پناهجویان افغان به خاک کشورهای عضو این اتحادیه به کشورهای همسایه افغانستان کمک کند. در پیش‌نویس بیانیه‌ای که برای بحث در نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا در روز سه‌شنبه آماده شده همچنین از «خطر تروریسم» به دنبال تحولات افغانستان ابراز نگرانی شده است.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین بر عزم خود برای جلوگیری از تکرار موج «غیرقانونی و کنترل‌نشده» ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا مانند سال ۲۰۱۵ تاکید کرده‌اند. 
نشست فوق‌العاده وزرای کشور اتحادیه اروپا قرار است روز سه‌شنبه در بروکسل برگزار شود. 
پناهندگان افغان در پاکستان
30.08.2021
17:47

هشدار نهادهای امدادرسان: نظام درمانی افغانستان در آستانه فروپاشی است

دو نهاد امدادرسان بین‌المللی روز دوشنبه هشدار دادند که نظام درمانی افغانستان همزمان با تحولات اخیر در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. کمک‌های خارجی به نظام درمانی افغانستان به دنبال به قدرت رسیدن طالبان در این کشور متوقف شد. بانک جهانی و اتحادیه اروپا از جمله کمک‌کنندگانی هستند که اعطای کمک‌های خود را متوقف کرده‌اند. 
به گزارش خبرگزاری رویترز نماینده سازمان پزشکان بدون مرز در امور افغانستان گفت که تهدید اصلی برای نظام درمانی این کشور اکنون «فروپاشی» به دلیل قطع حمایت‌ها است. رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در افغانستان نیز گفت که نظام درمانی این کشور پیش از این نیز «شکننده» و «وابسته به حمایت‌های خارجی» بود. امری که به گفته وی فشارها بر نظام درمانی افغانستان را با قطع حمایت‌های خارجی بیشتر کرده است. 
خدمات درمانی در افغانستان (عکس از آرشیو)
30.08.2021
17:23

پنتاگون: تهدیدها علیه فرودگاه کابل همچنان واقعی و مشخص است

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت که تهدیدها علیه فرودگاه کابل همچنان «واقعی» و «مشخص» است. وی گفت: «به لحظه‌ای رسیده‌ایم که به طور خاص خطرناک است.»
این سخنان سخنگوی پنتاگون در حالی مطرح می‌شود که روز سه‌شنبه مصادف با موعد تعیین‌شده برای پایان حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکا در خاک افغانستان است. جان کربی درباره اطلاعات دریافتی از این تهدیدها اظهار داشت: «تهدیدها همچنان واقعی، حقیقی و اغلب مشخص هستند.»
فرودگاه کابل
30.08.2021
17:14

افزایش تحرکات در فرودگاه کابل در آستانه پایان حضور ۲۰ ساله آمریکا

گزارش‌ها از افغانستان حاکی است که میزان تحرکات در فرودگاه کابل در آستانه روز ۳۱ اوت (۹ شهریور/سنبله) که به عنوان موعد خروج نظامیان آمریکا تعیین شده افزایش یافته است. شاهدان عینی از افزایش تعداد هواپیماهایی که از باند فرودگاه کابل بر می‌خیزند یا در این محل فرود می‌آیند سخن گفته‌اند. 
مقامات آمریکا روز یکشنبه گفته بودند که این کشور توانایی تخلیه ۳۰۰ شهروند خود را که همچنان در خاک افغانستان به سر می‌برند دارد.
فرودگاه کابل
30.08.2021
16:40

روسیه از طرح ماکرون برای ایجاد «منطقه امن» در کابل استقبال کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه از طرح امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برای ایجاد «منطقه امن» در کابل، پایتخت افغانستان استقبال کرد. رئيس‌جمهوری فرانسه پیشنهاد ایجاد چنین منطقه‌ای را در راستای فراهم کردن زمینه ادامه عملیات بشردوستانه مطرح کرده است. 
سخنگوی کرملین گفت که باید پیش از هر چیز از موضع طالبان درباره ایجاد «منطقه امن» در کابل آگاه شد. 
فرانسه و بریتانیا قرار است طرح مشترکی را برای ایجاد «منطقه امن» در کابل به سازمان ملل متحد ارائه کنند. 
سخنگوی کرملین
30.08.2021
16:00

اولین محموله از کمک‌های سازمان جهانی بهداشت از زمان به قدرت رسیدن طالبان وارد افغانستان شد

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد که اولین محموله از کمک‌های این سازمان به افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان وارد این کشور شد. سازمان جهانی بهداشت رو جمعه هشدار داده بود که ذخایر دارویی و پزشکی افغانستان تنها چند روز دیگر به اتمام می‌رسد. مقامات این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد گفته بودند که با کمک مسئولان پاکستان برای برقراری ارتباط هوایی با شهر مزارشریف در شمال افغانستان تلاش می‌کنند. 
وزن اولین محموله اعزامی به افغانستان ۱۲.۵ تن است که شامل کیت‌های کمک اضطراری و کیت‌های رسیدگی به مجروحان می‌شود.
نشان سازمان جهانی بهداشت
30.08.2021
15:39

روسیه از آمریکا خواست اموال بانک مرکزی افغانستان را رفع توقیف کند

روسیه روز دوشنبه از ایالات متحده آمریکا خواست تا اموال بانک مرکزی افغانستان را که به دنبال به قدرت رسیدن طالبان توقیف شده است آزاد کند. ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان گفت: «اگر همکاران غربی ما واقعا نگران سرنوشت مردم افغانستان هستند نباید با توقیف ذخایر آنها مشکل بیشتری درست کنند.»
وی افزود که رفع توقیف از اموال بانک مرکزی افغانستان برای جلوگیری از روند کاهش ارزش واحد پول این کشور ضروری است. 
ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان
30.08.2021
15:25

داعش مسئولیت حمله راکتی به فرودگاه کابل را برعهده گرفت

گروه داعش روز دوشنبه مسئولیت حمله راکتی به فرودگاه کابل را برعهده گرفت. در بیانیه این گروه آمده است که جنگجویانش شش راکت به فرودگاه بین‌لمللی کابل شلیک کرده‌اند. یکی از مسئولان طالبان گفته است که پنج راکت به فرودگاه کابل شلیک شد که سیستم دفاع هوایی و ضدموشکی فرودگاه موفق به رهگیری آنها شد. 
فرودگاه کابل

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون به دنبال پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حمله پهپادی کابل و انتقال آنها به آمریکا

ارتش آمریکا کشته شدن غیرنظامیان در حمله پهپادی به خودرویی در کابل را پذیرفت

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟