نخست وزیر ایتالیا:‌ باید هرکاری که از دستمان برمی آید برای زنان افغان انجام دهیم

زنان در زمان طالبان
زنان در زمان طالبان Copyright David Guttenfelder/AP2009
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا از کشورهای گروه ۲۰ خواست تا تمام تلاش خود را برای نجات زنان افغانستان بکار بگیرند. او تاکید کرد که همه می دانند که زنان تحت رژیم طالبان به شهروندان درجه دوم تبدیل خواهند شد.

آگهی

ماریو دراگی،‌ نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه از کشورهای گروه ۲۰ خواست که «هر کاری از دستشان برمی آید برای دفاع از حقوق زنان افغان که در رژیم طالبان دوباره به شهروندان درجه دو تبدیل شده اند»، بکار گیرند.

رئیس دولت ایتالیا در سخنان خود گفت: «ما نباید خود را فریب دهیم: دختران و زنان افغان در آستانه از دست دادن آزادی و عزت خود هستند و به وضعیت غم انگیزی که بیست سال پیش در آن بودند باز گشته اند.»

وی این سخنان را در چارچوب پیامی ویدئویی به اولین کنفرانس وزیران گروه ۲۰ که با محوریت موضوع حقوق زنان گفتگو می کردند، فرستاد.

النا بونتی، وزیر ایتالیایی فرصت های برابر و خانواده، که ریاست این جلسه را بر عهده داشت هم در اظهاراتش تاکید کرد که کشورهای گروه ۲۰ نمی‌توانند چشمشان را بروی واقعیت موجود در افغانستان ببندند. این زن سیاستمدار ایتالیایی گفت که «ما نباید و نمی‌توانیم محرومیت زنان از حقوق اساسی خود را بپذیریم و تحمل کنیم.»

از زمان تصدی قدرت در پانزدهم ماه اوت، طالبان سعی کرده تا افکارعمومی را متقاعد کنند که تغییر کرده اند و ادعا می کنند که حقوق زنان را «مطابق با اصول اسلام»‌ تضمین می کنند و به آنها اجازه تحصیل و کار داده خواهد شد. با این حال بسیاری از افغان‌ها و نمایندگان جامعه بین المللی در مورد چنین وعده هایی تردید ندارند. در رژیم قبلی طالبان، بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زنان بدون سرپرست مرد حق نداشتند از خانه بیرون بروند. دختران از تحصیل محروم و زنان بسیاری به اتهام خیانت و زنا سنگسار شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس قضات زن افغانستان از انتقام مردانی که آنها را محکوم و روانۀ زندان کردند

آیا این مصاحبه با طالبان از پیش هماهنگ شده بود یا مجری جوان غافلگیر شد؟

مادر افغان نوزاد خود را در هواپیمای ارتش آمریکا در مسیر فرار از افغانستان به دنیا آورد