صدراعظم اتریش: مخالف پذیرش افغان‌ها هستیم

Austrian Chancellor Sebastian Kurz speaks during a ceremony to present citizenship certificates to the victims and their descendants of the Nazi Regime
Austrian Chancellor Sebastian Kurz speaks during a ceremony to present citizenship certificates to the victims and their descendants of the Nazi Regime   -  Copyright  AP Photo/Mary Altaffer
نگارش از یورونیوز فارسی

«من آشکارا مخالف این هستم که ما داوطلبانه افراد بیشتری را بپذیریم و این امر در دوران صدر اعظمی من اتفاق نخواهد افتاد.»

سباستین کورتس، صدراعظم محافظه کار اتریش می گوید در شرایطی که طالبان قدرت را در افغانستان بدست گرفته‌اند او مخالف پذیرش افغان‌هایی است که از این کشور می گریزند.

اتریش در جریان بحران مهاجرت به اروپا در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بیش از یک درصد جمعیت خود، پناهجو پذیرفت. کورتس با مواضع سیاسی سخنگیرانه علیه پذیرش پناهجویان قدرت را در اتریش بدست گرفت و از سال ۲۰۱۷ تاکنون در هر انتخاباتی پیروز شده است.

در حالی که اتحادیه اروپا با مسئله افغان‌هایی که در ۲۰ سال گذشته به آنها کمک کرده است مواجه است، صدر اعظم اتریش می گوید که آمدن به اتریش یک گزینه ممکن نیست.

سباستین کورتس در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی پلاس ۲۴ گفت: «من آشکارا مخالف این هستم که ما داوطلبانه افراد بیشتری را بپذیریم و این امر در دوران صدر اعظمی من اتفاق نخواهد افتاد.»

بر اساس داده‌های آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰، اتریش بیش از ۴۰ هزار پناهنده افغان دارد که دومین تعداد قابل توجه پناهجویان افغان پس از آلمان به شمار می رود که ۱۴۸ پناهجوی افغان راتاکنون پذیرفته است. جمعیت اتریش یک نهم جمعیت آلمان است.

اتریش همچنین یک کشور بی طرف است که عضو ناتو نیست و تعداد بسیار کمی از نیروهای خود را تاکنون به افغانستان فرستاده است. در وب سایت ناتو آمده است که تنها ۱۶ سرباز اتریشی برای ماموریت‌های پشتیبانی به افغانستان اعزام شده‌‌اند که کارشان تلاش برای آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان بوده است.

صدر اعظم اتریش همچنین درباره گریختن افغان ها از افغانستان به خاطر سلطه طالبان بر این کشور گفت که بر این عقیده نیست که باید افراد بیشتری را پذیرفت بلکه کاملا برعکس می اندیشد. او بااشاره به تعداد زیاد پناهجویان افغان و دیگر پناهجویانی که در این کشور ساکن هستند افزود: «اتریش سهم بسیار نامتناسبی داشته است.»

کورتس با تاکید بر اینکه افرادی که از افغانستان می گریزند باید در منطقه بمانند گفت که برخی کشورهای همسایه افغانستان مانند ترکمنستان و ازبکستان به ترتیب ۱۴ و ۱۳ پناهجوی افغان را پذیرفته اند. داده‌ای که با اطلاعات آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد همخوانی دارد.

مطالب مرتبط