Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رده‌بندی شانگهای از برترین دانشگاه‌های سال ۲۰۲۱ جهان اعلام شد

دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد
دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تازه‌ترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی که توسط موسسه رتبه‌بندی مشاور شانگهای اعلام می‌شود، دانشگاه هاروارد آمریکا برای نوزدهمین سال متوالی مقام نخست را به خود اختصاص داد.

آگهی

در تازه‌ترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی که توسط موسسه رتبه‌بندی مشاور شانگهای اعلام می‌شود، دانشگاه هاروارد آمریکا برای نوزدهمین سال متوالی مقام نخست را به خود اختصاص داد.

در این رده‌بندی همانند سال گذشته دانشگاه‌های استنفورد و کمبریج در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. دانشگاه‌های ام‌آی‌تی، برکلی، پرینستون، آکسفورد، کلمبیا، کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند.

در مجموع از ده دانشگاه برتر جهان ۸ دانشگاه متعلق به آمریکا و ۲ دانشگاه متعلق به بریتانیا هستند.

در این فهرست تعداد دانشگاه‌های چین همچنان رو به افزایش است. در رده‌بندی امسال در مجموع ۱۸۰ دانشگاه چینی به رده هزار دانشگاه برتر رسیده‌اند، از جمله ۸۴ دانشگاه در رتبه زیر ۵۰۰ و ۷ دانشگاه در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان.

در میان دانشگاه‌های چینی دانشگاه‌های تسینگوا در رتبه ۲۸ و دانشگاه پکن در رتبه ۴۵ قرار گرفته است.

در میان کشورهای اروپایی دانشگاه‌های فرانسوی نیز توانسته‌اند ۴ رتبه زیر ۱۰۰ را به خود اختصاص دهند. پاریس سکلی و سوربن از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با استقبال از این خبر قول داده است که با ۲۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در ۱۰ سال آینده، فرانسه را تبدیل به «یکی از بزرگترین قطب‌های علمی جهان» کند.

از ایران نیز دانشگاه تهران در رده رتبه‌های ۳۰۱ تا ۴۰۰ و دانشگاه‌ صنعتی شریف در رده رتبه‌های ۵۰۱ تا ۶۰۰ قرار گرفته است.

رتبه‌بندی شانگهای برای تعیین رده مراکز آموزش عالی شش معیار را در نظر می‌گیرد؛ از جمله تعداد مدال‌های نوبل و فیلدز (موسوم به نوبل ریاضیات) در بین دانشجویان و اساتید فارغ‌التحصیل، تعداد محققان برجسته که بیشترین میزان ارجاع علمی را در رشته خود کسب کرده‌اند، و تعداد مقالات منتشر شده در مجلات علمی «ساینس» و «نیچر».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رده‌بندی شانگهای از دانشگاه‌های جهان ابتدا برای مدت ۵ سال توسط دانشگاه جیائو تونگ شانگهای انجام می‌گرفت، اما از سال ۲۰۰۸ به این سو توسط موسسه مشاور شانگهای انجام می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با نوآورترین دانشگاه‌های جهان آشنا شوید

بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل را بشناسیم

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد