اعلام رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان؛ رشد دانشگاه‌های چین و ادامه صدرنشینی آکسفورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دانشگاه آکسفورد
دانشگاه آکسفورد   -   کپی رایت  Kaofenlio/wikipedia

در تازه‌ترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان، دانشگاه آکسفورد بریتانیا برای پنجمین سال پیاپی مقام نخست را به خود اختصاص داد.

این در شرایطی است که دانشگاه‌های آمریکایی هشت رتبه از ده رتبه برتر این لیست را از آن خود کرده‌اند. 

به گزارش فوربس پس از آکسفورد در این فهرست دانشگاه‌های استنفورد، هاروارد، انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا (کلتک)، انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام‌آی‌تی)، کمبریج، برکلی، ییل، پرینستون و شیکاگو قرار گرفته‌اند.

صدرنشینی آکسفورد در حالی است که تنها رقیب بریتانیایی‌اش، کمبریج، در لیست ده دانشگاه برتر به رتبه ۶ سقوط کرده است که پایین‌ترین رتبه این دانشگاه از سال ۲۰۱۴ بدین سو به شمار می‌رود. 

هرچند دانشگاه‌های آمریکایی و بریتانیایی در میان ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارند، با این حال نگاهی به این لیست نشان می‌دهد بالاترین رشد را دانشگاه‌های چین به خود اختصاص داده‌اند.

دانشگاه چینهوای این کشور توانسته است به عنوان اولین دانشگاه آسیایی به لیست ۲۰ دانشگاه برتر جهان صعود کند.

در لیست صد دانشگاه اول نیز چین شمار دانشگاه‌هایش را به عدد ۶ رسانده است که رکوردی برای این کشور به شمار می‌رود. این کشور در سال گذشته تنها ۳ دانشگاه در میان صد دانشگاه برتر جهان داشت.

همچنین برای نخستین بار نمره تعریف شده برای دانشگاه‌های متوسط چینی با نمره دانشگاه‌های متوسط آمریکایی در تراز نزدیک قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که از سوی دیگر کشورهای آسیایی در مجموع ۱۶ رتبه در ۱۰۰ دانشگاه اول جهان را به خود اختصاص داد‌ه‌اند. امری که تا کنون بی‌سابقه بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید