Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اپل از قابلیت‌های جدید محصولاتش برای مقابله با آزار جنسی کودکان دفاع کرد

اپل
اپل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این شرکت پیشتر گفته بود به منظور حمایت از کودکان و مقابله با پخش تصاویر آزار سوءاستفاده جنسی از آنان، قابلیت‌های تازه‌ای را به سیستم عامل گوشی‌های خود اضافه می‌کند که عکس‌های رد و بدل شده را تحت نظارت درمی‌آورد.

آگهی

شرکت فناوری اپل روز جمعه ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) نگرانی‌ها درباره نقض حریم خصوصی در قابلیت‌های جدید محصولاتش را رد کرد و گفت از این به‌روز‌رسانی نرم‌افزاری همچنان حمایت می‌کند.

این شرکت پیشتر گفته بود به منظور حمایت از کودکان و مقابله با پخش تصاویر آزار سوءاستفاده جنسی از آنان، قابلیت‌های تازه‌ای را به سیستم عامل گوشی‌های خود اضافه می‌کند که عکس‌های رد و بدل شده را تحت نظارت درمی‌آورد. امری که واکنش منتقدان و سازمان‌های حامی حریم خصوصی را در پی داشت.

کریگ فدریگی، مدیر نرم افزار اپل، در این باره به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «ما متوجه شدیم که این قضیه به طور کلی اشتباه فهمیده شده است.»

وی با بیان اینکه ابزارهای جدید امنیت و محرمانه بودن نرم‌افزارها و دستگاه‌های اپل را کمتر نمی‌کند، گفت: «ما در واقع می‌خواستیم بدون مشاهده عکس افراد، به طریقی متوجه این تصاویر شویم. قبلا هم در این زمینه کارهایی انجام شده است اما ما می‌خواستیم کارمان با حفظ بسیار بسیار بیشتر حریم خصوصی افراد همراه باشد.»

هفته گذشته اپل برای اولین بار از دو قابلیت جدید در ایپد و ایفون در ایالات متحده رونمایی کرده بود. در قابلیت نخست که نئورال مچ (NeuralMatch) نام دارد، تصاویر قبل از بارگذاری روی فضای ذخیره‌سازی آنلاین iCloud به صورت خودکار اسکن می‌شوند. اگر تصویر اسکن شده با یکی از تصاویر پایگاه داده تصاویر پورنوگرافیک کودکان در نرم‌افزار مطابقت داشت، توسط یک کارشناس اپل مورد بازبینی قرار می‌گیرد. در صورت تایید پورنوگرافیک بودن عکس، حساب کاربر غیرفعال شده و به مرکز ملی کودکان مفقود و مورد سوء استفاده قرار گرفته اطلاع داده می‌شود.

در قابلیت دیگر اپل از ابزار زبان ماشین استفاده می‌کند تا به کودکان و والدین آن‌ها هنگام دریافت یا ارسال تصاویر جنسی در برنامه پیامک اپل هشدار دهد.

اپل می‌گوید فناوری‌های تازه توسط متخصصان رمزنگاری توسعه یافته و «به شکلی ایمن، دقیقا برای حفظ حریم خصوصی کاربران طراحی شده است.»

این غول دنیای فناوری همچنین گفته است از گروه‌های مورد اعتماد در چندین کشور استفاده می‌کند تا مطمئن شود جستجوها برای اهداف دیگری دستکاری نشده‌اند.

پیشتر شماری از فعالان حوزه رمزگذاری و حفظ حریم خصوصی گفته بودند که این ابزارها می تواند برای اهداف دیگر مورد سوء استفاده قرار گیرد و به طور بالقوه «درهای پشتی» را برای نفوذ هکرها یا دولت‌ها به دستگاه‌های کاربران باز کند.

اپل اعلام کرده است که پیش از این شماری از تقاضاهای دولتی استرداد اطلاعات را تنها به دلیل احتمال نقض حریم خصوصی کاربران رد کرده است. این شرکت گفت از این پس نیز به درخواست هیچ دولتی برای اسکن موارد دیگری به جز تصاویر آزار جنسی کودکان جواب مثبت نخواهد داد.

در روزهای پیشین ۷ هزار و ۷۰۰ نفر از فعالان حوزه امنیت آنلاین، از جمله ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در نامه‌ای از اپل خواسته‌ بودند این قابلیت‌ها را به دستگاه‌های خود اضافه نکند.

در این نامه آمده بود: «مسیر فعلی اپل تهدیدی برای تضعیف دهه‌ها فعالیت تکنسین‌ها، دانشگاهیان و فعالان سیاسی در جهت حفظ امنیت حریم خصوصی است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا مقررات شناسایی و گزارش سوءاستفاده جنسی از کودکان در اینترنت را تصویب کرد

شکایت از اپل به اتهام نقض حریم خصوصی کاربران آیفون

آدامس جویده شده معمای قتل یک زن جوان را پس از چهار دهه در آمریکا حل کرد