قرقیزستان کنترل کامل معدن طلای «کومتور» شرکت کانادایی را به دست می‌گیرد

A view of the Kumtor gold mine, in Kumtor 350 kilometers east of Bishkek, Kyrgyzstan, Friday, May 28, 2021.
A view of the Kumtor gold mine, in Kumtor 350 kilometers east of Bishkek, Kyrgyzstan, Friday, May 28, 2021. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات قرقیزستان در اوایل سال جاری کنترل معدن «کومتور» که بطور رسمی بوسیله شرکت «سنترا گولد» اداره می شد و ۱۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی قرقیزستان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده بود، در اختیار گرفتند.

آگهی

مقامات قرقیزستان روز چهارشنبه اعلام کردند که فرایند بیرون راندن شرکت «سنترا گولد» کانادایی که بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در این کشور است را به دلیل «فساد در مقیاس بزرگ» آغاز کرده‌اند و قصد دارند این فرایند را تکمیل کنند.

مقامات قرقیزستان در اوایل سال جاری کنترل معدن طلای «کومتور» که بطور رسمی بوسیله شرکت «سنترا گولد» اداره می شد و ۱۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی قرقیزستان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده بود، در اختیار گرفتند. ماجرای این معدن سالهاست که موضوع اختلاف و مبارزات سیاسی در این جمهوری شوروی سابق است.

کمیته امنیت قرقیزستان می گوید که فرایند لغو توافق بین دولت این کشور و شرکت «سنترا گولد» با آغاز تحقیقاتی که به کشف فساد در مقیاس بزرگ در کل دوره همکاری منجر شده، آغاز شده است.

شرکت «سنترا گولد» که در بورس اوراق بهادار تورنتو جای گرفته است در ماه مه سال جاری اعلام کرد که دیگر کنترل معدن «کومتور» قرقیزستان را در دست ندارد و دیگر نمی تواند ایمنی کارکنان و عملیات معدن را تضمین کند. این شرکت در بیانیه‌ روز سه‌شنبه خود گفت که آنها اکنون معدن «کومتور» را جزو «عملیات‌های متوقف شده» خود طبقه بندی می کنند.

تعدادی از سیاستمداران برجسته قرقیزستانی در ارتباط با تحقیقات در حال انجام دولت درباره ادعای دست داشتن در فساد این معدن طلا یا مورد بازجویی قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

مقامات قرقیزستان اوایل ماه جاری میلادی عسکر آقایف، نخستین رئیس جمهوری قرقیزستان را که در زمان آغاز عملیات معدن «کومتور» در این کشور مسئولیت داشت و از زمان برکناری در جریان اعتراضات خیابانی سال ۲۰۰۵ این کشور به سرزمین مادری خود سفر نکرده بود، مورد بازجویی قرار داده‌اند.

آقایف پس از سفر کوتاه هفته گذشته خود به قرقیزستان برای بازجویی، اجازه یافت که کشور را ترک و به محل اقامت خود در روسیه بازگردد. مقامات قرقیزستان درباره اینکه چطور او اجازه بازگشت پیدا کرده است توضیحی نداده‌اند.

پس از سرنگونی عسکر آقایف، دولت‌های مختلف قرقیزستان به دنبال بازنگری در توافقنامه مرتبط با این معدن بوده‌اند.

شرکت کانادایی همچنین با اتهام نقض طولانی مدت موازین محیط زیستی مواجه است. شرکت «سنترا گولد» همواره رخ دادن هرگونه تخلفی را رد کرده است.

به قدرت رسیدن ناگهانی سادیر جباروف بعنوان یک سیاستمدار اپوزیسیون که در ماه اکتبر گذشته پس از آزادی از زندان به ریاست جمهوری رسید خبر بدی برای شرکت «سنترا گولد» بود.

جباروف تاکون تلاش های ناموفقی در داخل پارلمان و همچنین در تجمعات خیابانی برای ملی کردن این معدن را انجام داده بود با این حال اکنون به نظر می رسد که او قصد دارد فرایند لغو توافق را تا پایان دنبال کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با افزایش درگیری‌های قرقیزستان و تاجیکستان، پوتین پیام داد؛ دوشنبه و بیشکک بر سر چه اختلاف دارند؟

طلا در گوشی‌های همراه؛ چهار غول بزرگ فناوری از معدنچیان غیرقانونی برزیل طلا خریده‌اند

معادن قدیمی طلا و نقره جزیره سادو؛ مناقشه ژاپن و کره‌جنوبی بر سر چیست؟