Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت لهستان با خروج یکی ازاحزاب ائتلاف در خطر فروپاشی قرار گرفت

دولت لهستان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است
دولت لهستان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر حزب آکورد می‌گوید از طریق رسانه‌ها متوجه شده که نخست وزیر او را از مقام معاونت نخست وزیری برکنار کرده است. همین تصمیم باعث شده تا این حزب اعلام کند رسما از ائتلاف حاکم خارج می‌شود.

آگهی

یکی از سه حزب حاکم لهستان می‌گوید پس از برکناری رهبر این جریان سیاسی از سوی نخست‌وزیر از ائتلاف محافظه‌کار - ملی‌گرا خارج می‌شود.

یاروسلو گوین، رهبر حزب آکورد که به عنوان معاون نخست وزیر فعالیت می‌کرد از سوی ماتئوش موراویچی، نخست وزیر این کشور برکنار شد.

حزب آکورد در کنار ائتلاف راست به رهبری حزب قانون و عدالت دولت ائتلافی لهستان را تشکیل می‌داد.

آقای گوین سه‌شنبه ۱۰ اوت به خبرنگاران گفت: «ما با سری بلند از دولت خارج می‌شویم. استعفای من به معنای پایان این ائتلاف و این دولت است. با خروج ما دیگر ائتلافی باقی نمی‌ماند.»

این سیاستمدار می‌گوید اخراج خود را از طریق رسانه‌ها و زمانی که پیتر مولر سخنگوی دولت در نشست خبری آن‌را اعلام کرد، متوجه شده است. حزب آکورد ۱۰ نماینده در پارلمان این کشور دارد و استعفای گوین می‌تواند به معنای از دست دادن اکثریت دولت باشد.

دو طرف بر سر برنامه اقتصادی دولت با یکدیگر اختلاف نظر داشتند و گوین همواره از عدم پیشرفت کافی در برنامه‌های اصلاحی دولت انتقاد می‌کرد.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به خبرنگاران با دفاع از عملکرد خود گفت: «برنامه اصلاحی ما تا حد زیادی بر مالیات مبتنی است و در درجه اول بر طبقه متوسط تاثیر خواهد گذاشت. ما در ائتلاف اعلام کردیم که مالیات افزایش نخواهد یافت. با این حال لایحه مالیاتی که اخیرا توسط نخست وزیر ارائه شده به معنای افزایش شدید مالیات نه تنها برای کارآفرینان که برای همه افراد طبقه متوسط خواهد بود.»

با خروج حزب آکورد از ائتلاف حالا نخست وزیر باید به نمایندگان احزاب دیگر و به ویژه راست‌های افراطی تکیه کند تا بتواند همچنان در قدرت باقی بماند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از تظاهرات مخالفان دولت بلاروس در لهستان در اعتراض به دستگیری یک چهره اپوزیسیون

سومین روز متوالی تظاهرات در لهستان علیه قانون ممنوعیت سقط جنین

ویدئو؛ تظاهرات بزرگ ضد دولتی لهستانی‌ها در ورشو