Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارائه کارت سبز واکسیناسیون کرونا برای ورود به برخی اماکن عمومی در ایتالیا اجباری شد

کارت سبز در ایتالیا
کارت سبز در ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طزبق قانون جدید دولت ایتالیا، افراد و صاحبان مشاغلی که از این قانون سرپیچی کنند، جریمه‌هایی شامل تا ۱۰ هزار یورو و حتی تعطیلی موقت کسب و کار آنها در انتظارشان خواهد بود.

آگهی

ایتالیا اعلام کرد که از روز جمعه ششم اوت، ارائه کارت سبز واکسیناسیون کرونا برای ورود به میخانه‌ها، رستوران‌ها در فضای بسته، استخر و موزه‌ها اجباری است.

کارت سبز به کسانی داده می‌شود که دست‌کم یک دوز واکسن کرونای خود را دریافت کرده باشند و یا نتیجه تست ابتلای آنها به ویروس کرونا طی ۴۸ ساعت گذشته منفی بوده باشد. 

کارت سبز معمولا دو هفته پس از تزریق دوز نخست از طریق یک اپلیکیشن در اختیار افراد قرار می‌گیرد و تا زمان تزریق دوز دوم هم اعتبار خواهد داشت. پس از تزریق دوز دوم، کارت سبز جدیدی به افراد داده می‌شود.

این کارت سبز به صورت یک بارکد به همراه مشخصات فرد و زمان دریافت واکسن روی گوشی‌ تلفن همراه نمایش داده می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرانسه از دیگر کشورهایی است که ارائه کارت مشابهی را برای دسترسی به رستوران‌ها، میخانه‌ها و همچنین قطارها ضروری اعلام کرده است.

دولت ایتالیا اعلام کرده است که افراد باید به این قانون احترام بگذارند و هر نوع تخطی از آن می‌تواند تا ۱۰ هزار یورو جریمه به همراه داشته باشند. ضمن اینکه صاحبان رستوران‌ها و دیگر مشاغلی که ورود به آنها نیازمند کارت سبز است، در صورتی که به افراد فاقد این مجوز سرویس دهند، شامل جریمه و حتی تعطیلی ۱۰ روزه خواهند شد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اکثریت ایتالیایی‌ها از این حرکت حمایت می‌کنند، هرچند در برخی مناطق صدای اعتراضاتی هم به گوش رسیده است. اما به صورت کلی کسانی که در ایتالیا زندگی می‌کنند، پس از موج نخست شیوع ویروس کرونا که این کشور را بعد از چین به یکی از اصلی‌ترین مراکز با آمار بالای تلفات در پی بیماری کووید-۱۹ تبدیل کرد، به محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت احترام گذاشتند و تلاش کردند با رعایت ممنوعیت‌ها و تدابیر بهداشتی، از شیوع هرچه بیشتر این بیماری مرگبار جلوگیری کنند.

همچنین گفته می‌شود لزوم ارائه کارت سبز از اول سپتامبر به مراکز بیشتری تسری می‌یابد و حتی ممکن است در دانشگاه‌ها، قطار و اتوبوس نیز اجباری شود. هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است.

در عین حال با وجود درخواست‌های گسترده، همچنان باشگاه‌های شبانه در ایتالیا بسته خواهند ماند. این در حالیست که مدتی است اجبار به استفاده از ماسک در فضای آزاد در ایتالیا کنار رفته و افراد تنها باید در اماکن سربسته ماسک به صورت داشته باشند.

از دیگر اماکنی که ارائه کارت سبز برای ورود به آنها ضروری خواهد بود، سینماها، موزه‌ها و همچنین فضاهای داخلی رستوران‌ها هستند. دولت ایتالیا اعلام کرده که وضعیت فوق‌العاده ملی در این کشور را تا روز ۳۱ دسامبر تمدید کرده است. ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در پاسخ به انتقادها گفته است که این محدودیت‌ها برای خود مردم و در راستای حفاظت از سلامتی آنها وضع شده است.

آخرین آمار رسمی از مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در ایتالیا حاکی از آن است که در روز پنجشنبه پنجم اوت ۷ هزار و ۲۳۰ نفر دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این در حالیست که تعداد جان‌باختگان تنها ۲۷ نفر بوده و ۳ هزار و ۳۷۱ نفر نیز بهبود یافته‌اند. تاکنون در مجموع ۷۰ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۷۴۸ دوز واکسن در ایتالیا به کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند تزریق شده‌ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عدم ارائه گواهی سلامت کووید؛ سناتور ایتالیایی ۱۰ روز از کار تعلیق شد

اعتراض به گواهی واکسیناسیون جلسه مجلس نمایندگان ایتالیا را به تشنج کشید

فراگیر شدن استفاده از گذرنامه سلامت در اتحادیه اروپا؛ ایتالیا هم پس از فرانسه پا پیش گذاشت