Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تورم ۴۰ درصدی؛ روحانی میراث احمدی‌نژاد را برای رئیسی به ارث گذاشت

تهران
تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ تورم طی دوره سه رئیس جمهوری ایران در ۴۲ سال گذشته به بالای ۴۰ درصد رسیده است؛ نخستین بار در سال ۱۳۷۴، دومین بار در سال ۱۳۹۲ و آخرین بار نیز که در پایان تیرماه گذشته از مرز ۴۴ درصد فراتر رفت.

آگهی

نرخ تورم طی دوره سه رئیس جمهوری ایران در ۴۲ سال گذشته به بالای ۴۰ درصد رسیده است؛ نخستین بار در سال ۱۳۷۴، دومین بار در سال ۱۳۹۲ و آخرین بار نیز که در پایان تیرماه گذشته از مرز ۴۴ درصد فراتر رفت.

سیر زمانی نرخ تورم که توسط بانک مرکزی ایران منتشر شده، نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۷۳ هیچ‌گاه این نرخ به ۳۰ درصد نرسیده بود ولی ابتدا در سال ۱۳۷۳ به ۳۵.۲ درصد رسید و سپس در سال ۱۳۷۴ و دو سال مانده به پایان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی به ۴۹.۴ درصد رسید.

البته مرکز آمار ایران، نرخ تورم سال ۱۳۷۴ را ۴۹.۲۸ درصد محاسبه کرده است. این مرکز همچنین اعلام کرده که نرخ تورم در سال ۱۳۹۲ و در ماه‌های پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد از مرز ۴۰ درصد عبور کرده است. بر پایه گزارش، نرخ تورم در تیرماه سال ۱۳۹۲ به ۴۰.۴ درصد رسیده و سپس تا شهریور ماه همان سال تا ۴۲.۳ درصد صعود کرده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم در تیرماه گذشته به ۴۴.۲ درصد رسیده است.

بدین ترتیب، حسن روحانی که در سال ۱۳۹۲ نرخ تورم ۴۰ درصدی را از دولت احمدی‌نژاد به ارث برده بود، نرخ تورم ۴۴ درصدی را برای دولت ابراهیم رئیسی به ارث گذاشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما بر خلاف دو رئیس جمهوری پیشین، حسن روحانی در طول هشت سال ریاست جمهوری خود دو دوره تورم ۴۰ درصدی را به یادگار گذاشت. ابتدا در فاصله تیر تا آذر سال ۱۳۹۸ نرخ تورم از در فاصله ۴۰ تا ۴۲.۷ درصد نوسان کرد و بار دوم از اردیبهشت ماه گذشته نرخ تورم بار دیگر به بالای ۴۰ درصد رسید.

البته در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و در فاصله خرداد ۱۳۹۵ تا شهریور ۱۳۹۷ نرخ تورم تک رقمی بود و در بهمن و اسفند ۱۳۹۶ با ثبت نرخ ۶.۸ درصدی به پایین‌ترین حد از سال ۱۳۶۴ رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوچ سپرده‌های بلندمدت به حساب‌های کوتاه‌مدت؛ خلق روزانه ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی تازه در ایران

کاهش نرخ دلار در بازار تهران؛ نظر رئیس جدید بانک مرکزی ایران در مورد ارز، تورم و بهره چیست؟

صعود نرخ دلار به بالاترین سطح در ۶ ماه گذشته؛ شاخص بورس تهران به اوج آذر ماه بازگشت