Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت عبدالفتاح سیسی بر قیمت نان یارانه‌ای در مصر می‌افزاید

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر
عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر امروز سه شنبه سوم اوت اعلام کرد که شخصا بر طرح افزایش قیمت نان یارانه‌‌ای نظارت خواهد کرد.

آگهی

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر امروز سه شنبه سوم اوت اعلام کرد که شخصا بر طرح افزایش نرخ نان یارانه‌‌ای نظارت خواهد کرد. آقای سیسی گفت که افزایش نرخ نان به عنوان بخشی از تداوم سیاست‌های ریاضتی برای بهبود اقتصادی انجام می‌شود.

رئیس جمهوری مصر در مراسم افتتاح یک شهرک صنعتی غذایی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می‌شد، گفت وقت آن فرا رسیده است تا قیمت یک نان از ۵ پیاستر (۰.۰۰۳۲ سنت) فعلی فراتر رود. او در ادامه گفت نمی‌توان تصور کرد که قیمت ۲۰ قرص نان برابر با یک نخ سیگار باشد.  

اظهارات آقای سیسی در خصوص افزایش قیمت نان، خشم برخی از شهروندان مصر را در شبکه های اجتماعی برانگیخته است.

مصر به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده گندم در جهان، ده‌ها سال است که به نان یارانه می‌دهد. دولت این کشور به هر شهروند واجد شرایط که نیاز به حمایت مالی دارد، روزانه پنج قرص نان اختصاص داده است.

بر اساس آمارهای رسمی، ۷۱.۵ میلیون مصری از جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری این کشور به برنامه یارانه وسیع نان متکی هستند که سالانه ۵۰ میلیارد پوند مصر (۳.۲ میلیارد دلار) برای دولت مصر هزینه دارد.

بر اساس جدیدترین داده‌ها تقریباً یک سوم مصری‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند و با کمتر از ۲ دلار روز خود را سر می کنند. ارزش پوند، پول ملی پرجمعیت‌ترین کشور عربی در میان مجموعه‌ای از تدابیر ریاضتی که باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی در سال ۲۰۱۶ شد، کاهش یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن درخواست قاهره برای وام ۱.۷ میلیارد دلاری که آخرین پرداخت آن تحت برنامه ۵.۴ میلیارد دلاری برای کمک به بهبود بحران کرونا است را تأیید کرد.

آقای سیسی روز سه شنبه گفت: «ما افراد جدی ... و شریفی هستیم که مسئولیت معیشت مردم را بر عهده داریم، بنابراین هیچ فردی نباید به من بگوید که به قیمت نان دست نزن.»

شماری از مردم مصر با عصبانیت در شبکه‌های اجتماعی به اظهارات آقای سیسی واکنش نشان دادند و هشتگ برتر در توئیتر «هر چیز جز نان» شد. ظاهرا کنایه این توییت از این روست که دولت مصر روی هر جنسی دست بگذارد و قیمت آن را افزایش دهد اما سراغ نان نرود و به قیمت آن دست نزند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصر با مشارکت زیمنس آلمان صاحب ششمین شبکه ریلی پرسرعت دنیا می‌شود

ارزش یارانه ۴۰۰ هزارتومانی رئیسی بیشتر است یا ۴۵ هزارتومانی احمدی‌نژاد؟

فیلمساز ۲۴ ساله مصری منتقد عبدالفتاح سیسی در زندان درگذشت