Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موافقت پارلمان مصر با تمدید ۶ ساله ریاست‌جمهوری سیسی

موافقت پارلمان مصر با تمدید شش ساله ریاست جمهوری سیسی
موافقت پارلمان مصر با تمدید شش ساله ریاست جمهوری سیسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از جمله دیگر نتایج اصلاح قانون اساسی در مصر افزایش قدرت نظارتی دستگاه اجرایی بر قوه قضاییه و نیز نهادینه سازی نقش سیاسی در ارتش عنوان شده است

آگهی

پارلمان مصر روز سه شنبه به صورت رسمی موافقت خود را با تمدید دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرد. بر اساس گزارش تلویزیون دولتی مصر و روزنامه پرتیراژ الاهرام، نمایندگان پارلمان این کشور برای فراهم شدن زمینه تمدید دوره ریاست جمهوری آقای سیسی برای شش سال دیگر به اصلاح ماده ۱۴۰ قانون اساسی رای مثبت دادند.

بر این اساس دوره ماموریت رئیس جمهوری کنونی در مصر در پایان سال ششم به پایان می رسد و بر اساس اصلاح صورت گرفته عبدالفتاح سیسی می تواند برای شش سال دیگر بازهم به این سمت انتخاب شود.

گفتنی است که رای پارلمان قرار است به همه پرسی گذاشته شود و زمان برپایی آن بر اساس گزارش رسانه ها طی روزهای آینده اعلام شده است. کارزار تبلیغاتی برای برپایی این همه پرسی از چند روز پیش با نصب پلاکاردهایی در خیابان های قاهره آغاز شده است.

بنرهایی در حمایت از تمدید ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی در خیابان های قاهره

رسانه های محلی و بین المللی از شمار آراء اخذ شده در پارلمان که در نهایت به تایید تمدید دوره کنونی ریاست جمهوری مصر منجر شد اطلاعاتی منتشر نکرده اند.

گفته می شود بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی از پیش ضمن پیش بینی رای مثبت پارلمان به اصلاح قانون اساسی اقداماتی قضایی را برای مقابله با این رویکرد آغاز کرده اند.

ترکیب فعلی پارلمان مصر در سال ۲۰۱۶ شکل گرفته و اغلب نمایندگان را اعضای طیف های نزدیک به رئیس جمهور سیسی تشکیل می دهند.

از جمله دیگر نتایج اصلاح قانون اساسی در مصر افزایش قدرت نظارتی دستگاه اجرایی بر قوه قضاییه و نیز نهادینه سازی نقش سیاسی در ارتش عنوان شده است.

عبدالفتاح سیسی سال ۲۰۱۴ میلادی برای یک دوره چهار ساله بر مسند ریاست جمهوری نشست و در سال ۲۰۱۸ برای یک دوره مشابه دیگر انتخاب شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی مصر؛ ۸۸ درصد موافق

هر آنچه که باید درباره همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی مصر بدانید

رئیس جمهوری مصر: اگر امنیت خلیج فارس به خطر بیفتد دخالت نظامی خواهیم کرد