همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی مصر؛ ۸۸ درصد موافق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی مصر؛ ۸۸ درصد موافق

حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی مصر به اجرای تغییر در قانون اساسی این کشور رأی مثبت دادند.

با اجرایی شدن این اصلاحات عبدالفتاح سیسی، رئیس‌ جمهوری کنونی این کشور، تا سال ۲۰۲۴ در قدرت باقی می‌ماند.

رئیس کمیسیون انتخابات مصر روز سه‌شنبه اعلام کرد میزان مشارکت واجدان شرایط در این رأی‌گیری سراسری که سه روز به طول انجامید ۴۴/۳۳ درصد بود و ۸۸/۸۳ درصد از کل رأی‌دهندگان به انجام اصلاحات رأی مثبت دادند.

لاشین ابراهیم در کنفرانسی خبری ضمن اعلام اینکه ۲۳/۴ میلیون نفر در همه‌پرسی شرکت کرده‌اند گفت:‌ «این اصلاحات، از هم اکنون به عنوان قانون اساسی شما به اجرا در می‌آید.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به این ترتیب و با اصلاحاتی که هفته گذشته به تصویب مجلس مصر رسیده بود دوره فعلی ریاست جمهوری آقای سیسی از چهار سال به شش سال یعنی تا سال ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد. اگر وی در انتخابات بعدی نیز پیروز شود آنگاه تا سال ۲۰۳۰ رئیس جمهوری مصر خواهد بود.

اصلاحات اخیر یک چهارم کرسی‌های مجلس را به زنان اختصاص خواهد داد و همچنین نقش ارتش را در اداره امور کشور تقویت کرده و نیز اختیارات ریاست جمهوری را بر دستگاه قضایی نیز گسترش می‌دهد.

مخالفان آقای سیسی برگزاری این همه‌پرسی را «آزاد و عادلانه» نمی‌دانند و معتقدند که این تغییرات نمی‌تواند از مشروعیت قانونی و مردمی برخوردار باشد.

با قدرت گرفتن عبدالفتاح سیسی فضای سیاسی مصر رو به بسته شدن رفته و گشایشی که در زمان ریاست جمهوری محمد مرسی در عرصه سیاسی این کشور ایجاد شده بود از میان رفته است.

بیشتر بخوانید:‌