Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگرانی از وقوع موج سهمگین‌تر شیوع کرونا در ایران؛ وزارت بهداشت: واردات واکسن باید ادامه یابد

بیمارستانی در تهران
بیمارستانی در تهران Copyright Ali Shirband/Mizan News Agency via AP
Copyright Ali Shirband/Mizan News Agency via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با ادامه کندی روند تولید واکسن، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران اعتراف کرده که برای قطع زنجیره کرونا باید واکسن وارد شود. او تصریح کرده است که تصمیم‌گیری در مورد تعیین شروط واردات واکسن کرونا توسط افرادی خارج از چارچوب وزارت بهداشت اتخاذ شده بود.

آگهی

شمار مرگ و میر روزانه ناشی از ابتلای حاد به ویروس جهش‌یافته دلتا در ایران به بالاترین سطح در ۸۰ روز گذشته رسید.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۲هزار و ۵۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده که سه هزار و ۴۸۳ نفر از آنها به دلیل وخامت شرایط جسمی در بیمارستان‌ بستری شده‌اند.

گزارش وزارت بهداشت ایران همچنین حاکیست که طی شبانه روز گذشته ۳۶۶ بیمار مبتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این بالاترین شمار مرگ و میر روزانه کرونا در ایران از ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) به شمار می‌رود.

بر پایه این گزارش طی ۲۴ ساعت گذشته شمار بیمارانی که دلیل بروز علائم حاد این بیماری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ایران بستری شده‌اند با ۸۴ تَن افزایش به ۵ هزار و ۵۳۹ نفر رسیده است. ایران در حال حاضر، پس از کشورهای آمریکا، هند، برزیل و کلمبیا دارای بیشترین تعداد بیماران حاد کرونایی است.

وزارت بهداشت ایران همچنین تصریح کرده که طی هفته گذشته تعداد مراجعات سرپایی مثبت افزایش ۲۶.۵ درصدی، شمار بیماران مثبت بستری افزایش ۳۲ درصدی و تعداد بیماران فوت شده افزایش ۳۸.۲ درصدی داشته است.

نگرانی از وقوع موج سهمگین‌تر کرونا

در همین حال، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران هشدار داده که ۲۹ استان کشور درگیر نوع جهش‌یافته ویروس کرونا(دلتا) شده و به همین دلیل، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کشور با ادامه روند صعودی بستری‌ها در حال تکمیل و توان جسمی و روانی کادر درمانی کشور در حال اشباع است. آقای رئیسی با اشاره به این میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران به زیر ۴۰ درصد رسیده، تاکید کرده است که در صورت ادامه بی‌توجهی به پروتکل‌ها احتمال این که کشور طی هفته آینده درگیر موج بسیار سهمگین‌تری از شیوع ویروس کرونا شود، وجود دارد.

شروین شکوهی، رییس بخش عفونی بیمارستان لقمانِ تهران نیز به خبرگزاری ایسنا گفته است: «به هیچ وجه آینده روشنی از یک ماه آینده ویروس نداریم، تمام امید ما مثل پیک‌های قبلی این است که خود ویروس فروکش کند.»

همزمان خبرگزاری ایرنا با گزارش روند بی‌سابقه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ و تعداد بستری‌های بیمارستانی، از وقوع «شرایط فوق حاد کرونایی» در استان مازندران خبر داده است. این خبرگزاری همچنین به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به شروع موج جدید همه‌گیری ویروس کرونا در استان خوزستان هشدار داده است.

محمد جزایری، رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا تایید کرده که در جریان موج پنجم همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، جوانان بیش از افراد مُسن در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ و یا مرگ ناشی از آن قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر، ۲۸۵ شهر ایران از نظر شدت شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد. همچنین ۱۱۰ شهر این کشور نیز در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر دیگر هم در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری دارای وضعیت آبی نیست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ورود محموله جدید واکسن

در همین حال، حسن جلیلی، مدیر تولید واکسن کوو ایران برکت نیز از تحویل ۲۰۰ هزار دُز جدید از این واکسن به وزارت بهداشت ایران خبر داده است. بدین ترتیب، از ۲۵ خرداد و پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن برکت توسط وزارت بهداشت ایران، مجموع تعداد دُز واکسن‌ کوو برکت که تحویل این وزارتخانه شده به ۱.۵ میلیون دوز رسیده است.

با ادامه کندی روند تولید واکسن، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران در گفتگو با روزنامه همشهری اعتراف کرده که برای قطع زنجیره کرونا باید واکسن وارد شود. او در این گفتگو تصریح کرده است که تصمیم‌گیری در مورد تعیین شروط واردات واکسن کرونا توسط افرادی خارج از چارچوب وزارت بهداشت اتخاذ شده بود.

آقای رئیسی که معاون وزیر بهداشت ایران نیز است در این گفتگو ابراز امیداری کرده که از ‌ماه آینده به‌ طور ثابت ماهانه بین ۵ تا ۷ میلیون واکسن و تا پایان سال ۴۵ تا ۵۰ میلیون واکسن تولید داخل عرضه شود. با این وجود او با اشاره به گروه هدف ۵۹ میلیون نفری واکسیناسیون کرونا در ایران، تاکید کرده که برای تامین دُز دوم و یادآور به ۱۱۰میلیون دُز واکسن نیاز است و بنابراین واردات واکسن همچنان باید ادامه داشته باشد.

همزمان، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران روز یکشنبه از ورود دهمین محموله واکسن تهیه شده توسط این جمعیت هلال احمر شامل یک میلیون و ۱۲۰ هزار دُز واکسن کرونا خبر داد.

مطابق اعلام وزارت بهداشت ایران، نزدیک به ۱۵ میلیون دُز واکسن کرونا وارد این کشور شده که در نتیجه با تزریق ۴۲۷ هزار و ۷۴۵ دُز واکسن در ۲۴ ساعت گذشته، در مجموع ۹ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۰۳ نفر(حدود ۱۱ درصد جمعیت کشور) دُز اول واکسن کرونا و ددو میلیون و ۷۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر(نزدیک به ۳ درصد جمعیت کشور) نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار و ۵۸۲ دُز رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علی خامنه‌ای فقط دستور بررسی پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای ایران را داد

پیشنهاد وزیر بهداشت ایران به خامنه‌ای: کشور دو هفته با کمک نیروهای نظامی تعطیل شود

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد