سویه دلتا سیاست «کوویدِ صفر» را در چین به چالش کشید

افزایش موارد ابتلا به سویه دلتا در چین
افزایش موارد ابتلا به سویه دلتا در چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زندگی در چین از بهار سال ۲۰۲۰ تقریبا شکل عادی به خود گرفته بود؛ به نحوی که مقامات چینی از آوریل سال گذشته میلادی تا کنون تنها از دو مورد مرگ ناشی از کووید خبر داده‌اند.

آگهی

صدها هزار شهروندی که به قرنطینه رفته‌اند و ویروسی جهش یافته که برغم واکسیناسیون در حال گسترش است؛ چین بار دیگر در معرض همه‌گیری قرار گرفته و سویه دلتا سیاست «کوویدِ صفر» را در این کشور با تهدید جدی روبرو کرده است.

افزایش موارد ابتلا به ویروس که البته هنوز در سطحی بسیار محدود در چین گزارش شده روز جمعه پنج استان چین و پایتخت را تحت تاثیر قرار داد.

گفته می‌شود که کانون اصلی موارد تازه ابتلا به بیماری کووید در پکن و استان‌های آلوده شده، شهر نانجینگ واقع در شرق این کشور بوده است.

این کلانشهر که مرکز استان جیانگسو است و در سیصد کیلومتری شانگهای واقع شده، از زمان شناسایی ۹ مورد تست مثبت در میان کارگران فرودگاه بین‌المللیِ شهر در طول ماه جاری میلادی تاکنون تنها از ثبت ۱۸۴ بیمار جدید مبتلا به کووید خبر داده اما به عنوان کانون همه‌گیری جدید بیماری در چین، گستره جغرافیایی مهمی را در این کشور تحت پوشش قرار داده است.

منابع بهداشتی در چین اعلام کرده‌اند که دست کم ۲۰۶ مورد ابتلا به سویه جهش یافته دلتا در سطح ملی به این کانون مرتبط بوده است.

برغم آنکه شمار موارد ابتلا به نسبتِ آمار ثبت شده در دیگر کشورها بسیار محدود است اما وضعیت موجود مقامات چینی را برای تحقق هدف اعلام شده مبنی بر رساندن میزان ابتلا به بیماری کووید به صفر در کشورشان به شدت نگران کرده است.

صدها هزار نفر هم اکنون در استان جیانگسو که شهر نانجینگ مرکز آن است قرنطینه شده‌اند؛ این در حالیست که مسئولان این شهر ۹ میلیون و دویست هزار نفری از ساکنان خواسته‌اند که دو بار آزمایش کرونا بدهند.

منطقه چانگپینگ واقع در حومه پکن،‌ جایی که به تازگی دو بیمار مبتلا به کووید شناسایی شده حدود ۴۱ هزار نفر در ۹ محله مسکونی روز پنجشنبه ملزم به قرنطینه شدند.

این نخستین موارد ابتلا به بیماری کووید است که طی شش ماه گذشته در کلانشهر ۲۰ میلیون نفری پکن شناسایی و ثبت شده است.

بیمارانی که قبلا واکسینه شده‌اند

ویروس اولیه کرونا بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده برای اولین بار اواخر سال ۲۰۱۹ در استان ووهان واقع در مرکز چین شناسایی شد.

این کشور که کانون اولیه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ لقب گرفته طی بیست ماه گذشته موفق شد با قرنطینه‌های سفت و سخت، اطلاع‌رسانی دقیق، ردیابی مبتلایان از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و دیگر ابزارها و یا قرنطینه اجباری مسافران ورودی تا حد زیادی این بحران را تحت کنترل درآورد.

زندگی در چین از بهار سال ۲۰۲۰ بواسطه همین‌ سیاست‌ها تقریبا شکل عادی به خود گرفت؛ به نحوی که مقامات چینی از آوریل سال گذشته میلادی تا کنون تنها از دو مورد مرگ ناشی از کووید خبر داده‌اند.

در پی مثبت شدن تست ۹ کارگر فرودگاه بین‌المللی شهر نانجینگ، مقامات چینی مسئولان فرودگاه را مورد سرزنش قرار داده و آنها را به رویکردی غیرحرفه‌ای در مدیریت متهم کردند؛ به خصوص پس از آنکه کارگران مبتلا به ویروس اجازه عبور از بخش پروازهای بین‌المللی به سالن پروازهای داخلی را دریافت کرده بودند.

یک مسئول بهداشتی در شهر نانجینگ در این خصوص می‌گوید: «اکنون مشخص شده که کارگران در پاکسازی کابین پرواز CA910 که روز دهم ژوئیه از روسیه در فرودگاه این شهر به زمین نشسته بود، مشارکت داشته‌اند.»

رسانه‌های محلی به نقل از یک پزشک در شهر نانجینگ اعلام کردند که اغلب بیماران جدید شناسایی شده در این شهر قبلا واکسینه شده بودند.

این مسئله سوال‌ها و ابهاماتی را در خصوص اثربخشی واکسن‌های چینی که تنها واکسن‌های موجود در این کشور هستند، مطرح کرده است.

ژانگ ونهونگ، کارشناس بیماری‌های عفونی در شانگهای که در رسانه‌های چینی چهره‌ای شناخته شده است روز پنجشنبه اعلام کرد: اگر هدف کاهش سرعت انتشار ویروس و کاستن از شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری کووید باشد، واکسن چینی می‌تواند تا حدی ایمنی ایجاد کند.»

وی در ادامه تاکید کرد: «اما واکسن فعلی ممکن است نتواند هدف ریشه‌کن سازی ویروس را در کشور تامین کند.»

آگهی

این متخصص چینی بیماری‌های عفونی سپس با یادآوری این نکته که «اگر همه شهروندان هم واکسینه شوند، ویروس برغم کم خطر شدن اما باز هم به گردش در می‌آید» پیشنهاد کرد که باید مقتضیات زندگیِ همسو با وجود ویروس را یاد گرفت؛ پیشنهادی که با سیاست اعلام شده از سوی مقامات چینی مبنی بر ریشه‌کنی کامل بیماری یا «کوویدِ صفر» همخوانی ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شد

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد

دست‌کم ۱۳ کشته در پی آتش‌سوزی در خوابگاه یک مدرسه ابتدایی در مرکز چین