وازکتومی یا کاندوم؛ راهکارهای جدید دانشمندان برای پایان دادن به این دو راهی چیست؟

اسپرم
اسپرم Copyright Copyright Pixabay
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان با توجه به علاقه روزافزون مردان به استفاده از روش‌های متنوع ضدبارداری در تلاش برای ارائه گزینه‌های بیشتر هستند؛ گزینه‌هایی که هم حاوی روش‌های هورمونی و هم راهکارهای غیر هورمونی هستند.

آگهی

محققان با توجه به علاقه روزافزون مردان به استفاده از روش‌های متنوع ضدبارداری در تلاش برای ارائه گزینه‌های بیشتر هستند؛ گزینه‌هایی که هم حاوی روش‌های هورمونی و هم راهکارهای غیر هورمونی هستند.

بیش از یک قرن است که پیشگیری از مردان برای پیشگیری از بارداری زنان فقط دو راه پیشِ‌رو داشته‌اند: استفاده از کاندوم یا انجام عمل وازکتومی که در واقع روشی برای عقیم‌سازی دائمی است.

در مقابل زنان پیش از اقدام به عقیم‌سازی دائمی از طریق بستن یا بریدن لوله‌های رحم گزینه‌های بیشتری نسبت به مردان دارند؛ گزینه‌هایی همچون مصرف قرص ضد بارداری، قرار دادن ابزار درون رحم(IUD)، حلقه‌ واژن، چسب ضدبارداری، کاندوم زنانه، ایمپلنت ضد بارداری و تزریق هورمون.

اما هم‌زمان با تلاش فزاینده‌ای زنان طی سال‌های طولانی برای مقابله با بارداری انجام داده‌اند، مردان نیز به مرور برای ایفای نقش در این مسئولیت مشترک راغب‌تر شده‌اند. نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۸ موسسه یوگاو(YouGov) نشان داد که ۷۹ درصد از هزار و ششصد مرد بریتانیایی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، معتقدند که پیشگیری از بارداری یک مسئولیت مشترک است. همچنین در ایالات متحده نیز ۷۷ درصد مردان شرکت کننده در نظرسنجی سال ۲۰۱۷ اعلام کرده‌اند که «بسیار یا تا حدودی» علاقمند به آزمایش یک روش ضدبارداری به غیر از کاندوم یا وازکتومی هستند.

ژل شانه

دانشمندان اکنون روش جدیدی برای جلوگیری از بارداری پیش‌ِ‌روی مردان گذاشته‌اند. این روش، استفاده روزانه از ژِل تستوسترون بر روی بازوها، پشت و شانه‌هاست. این ژل که نسترون(Nestorone) نام دارد هم شامل هورمون تستوسترون و هم پروژستین است که نوعی مصنوعی از هورمون جنسی زنانه پروژسترون است. پروژستین مانع تولید تستوسترون طبیعی در بیضه‌ها می‌شود و تولید اسپرم را کاهش می‌دهد.

اثر بخشی این ژل در سراسر جهان در جریان مرحله دوم آزمایش‌های بالینی توسط موسسه ملی بهداشت ایالات متحده تأمین مالی از طریق مشارکت داوطلبانه ۴۰۰ زوج در حال انجام است و انتظار می‌رود که نتایج آن سال آینده مشخص شود.

با این حال، پروفسور ریچارد اندرسون از دانشگاه ادینبورگ که پروژه ارزیابی نتایج استفاده از این ژل را بر روی ۳۰ مرد داوطلب به پایان رسانده به یورونیوز گفت که نتایج استفاده از این ژل بسیار دلگرم کننده بوده، به طوری که تا کنون هیچ مورد حاملگی نداشته‌ایم.

با وجود نتایج مثبت آزمایش‌های اولیه این ژل، پیش‌بینی می‌شود که عرضه تجاری آن تا پنج سال دیگر طول بکشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قرص ضدبارداری مردان

دانشمندان همچنین در حال آزمایش مصرف قرص ضدبارداری مردان نیز هستند؛ قرصی که تولید دو هورمون مورد نیاز برای ایجاد اسپرم زنده را سرکوب می‌کند: هورمون محرک فولیکول(FSH) و هورمون لوتئینه کننده(LH). این سرکوب باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون نیز می‌شود که اغلب با عوارض جانبی ناخواسته‌ای مانند کاهش میل جنسی، ایجاد جوش پوستی و تغییر در خلق و خوی افراد همراه است؛ عوارضی که میلیون‌ها زنی که از قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند با آن آشنا هستند.

با این حال، ۷۵ درصد از ۳۲۰ مرد داوطلبی که در آزمایش این دارو توسط سازمان جهانی بهداشت مشارکت داشته‌اند، خواستار ادامه حضور در این آزمایش و ادامه دادن به مصرف این قرص شده‌اند.

دانشمندان همچنین در حال آزمایش روش‌های هورمونی برای فریب بدن هستند تا با تشخیص کاذب کافی بودن سطح تستوسترون از ترشح آن جلوگیری کنند تا از این طریق عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری کاهش یابد.

کاشت ژل

در عین‌حال، یک روش غیرهورمونی نیز برای پیشگیری از بارداری توسط مردان در حال آزمایش است. این روش کاشت ژلی مخصوص در مجاری آلت تناسلی مردان است. این ژل مانع از جریان مایع منی نمی‌شود ولی حرکت اسپرم‌های داخل آن را متوقف می‌کند. کاشت این ژل در عملی سرپایی انجام می‌شود و چندین سال هم کارآیی دارد. همچنین زمانی که نظر استفاده کننده از آن تغییر کند، قابل برداشته شدن است.

البته این روش پس از چهار دهه بررسی در هند وارد مرحله سوم آزمایش بالینی شده و در آمریکا نیز فاز نخست آزمایش بالینی آن طی سال جاری آغاز شود.

حلقه حرارتی

در فرانسه نیز ارائه یک محصول جدید ضد بارداری برای مردان در ماه‌های اخیر خبرساز شده است: یک حلقه حرارتی به نام Andro-Switch که با نزدیک کردن بیضه‌ها به هم به طور طبیعی درجه حرارت آنها را افزایش می‌دهد.

طراحان آن معتقدند که اگر مردان طی چندین ماه، حداقل ۱۵ ساعت در روز از این حلقه حرارتی استفاده کنند، تولید اسپرم در بدن آنها به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که باعث ناباروری موقتی ولی برگشت‌پذیر می‌شود.

البته تلاش محققان برای ارائه روش‌های متنوع‌تر ضدبارداری به مردان گذشته از نیاز به موفقیت آنها در مراحل مختلف آزمایش‌های بالینی، نیازمند تامین سرمایه لازم برای تجاری سازی آنهاست که به دلیل افرایش روز افزون تقاضای این روش‌ها در میان مردان، غیرممکن به نظر نمی‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار کودک ناشنوا به لطف ژن درمانی، شنوایی خود را به دست می‌آورند

افسانه یا واقعیت؛ یائسگی مردانه چیست و تا چه میزان بر کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد؟

آیا بوی اشک زن بر تحریک جنسی تأثیر می‌گذارد؟