اعتراض‌ها در ایران؛ دامنه تظاهرات از خوزستان به الیگودرز و شاهین‌شهر کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صحنه‌ای از یکی از ویدئوهای منتشرشده از اعتراض‌های پنجشنبه شب در ایران
صحنه‌ای از یکی از ویدئوهای منتشرشده از اعتراض‌های پنجشنبه شب در ایران   -   کپی رایت  صحنه‌ای از یکی از ویدئوهای منتشرشده از اعتراض‌های پنجشنبه شب در ایران

گزارش های غیررسمی که با وجود اختلال در دسترسی به اینترنت از استان خوزستان در جنوب ایران مخابره شده است از تداوم اعتراض ها به بی آبی و جو امنیتی در این استان حکایت دارد. 

این در حالی است که گزارش هایی از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در الیگودرز در استان لرستان، شاهین شهر در استان اصفهان و گناوه در استان بوشهر نیز دریافت شده است. 

بنا به گزارش های غیررسمی معترضان پنجشنبه شب در بهبهان، ماهشهر، الهایی، شهر حر واقع در استان خوزستان تظاهرات کردند. همزمان فضای حاکم بر کوت عبدالله در این استان به شدت امنیتی گزارش شده است. 

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که فضای استان خوزستان پنجشنبه شب به استثنای «چند تجمع پراکنده محدود در ماهشهر و شادگان» آرام بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این در حالی است که دامنه اعتراض ها به تدریج به دیگر استان های ایران کشیده شده است. بنا به گزارش ها نیروهای امنیتی شامگاه پنجشنبه در الیگودرز با معترضان درگیر شدند. گزارش های تائیدنشده از کشته شدن دستکم یک نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر در این شهر استان لرستان حکایت دارد. گفته می شود که برخی از تصاویر منتشرشده از این شهر خانواده های مجروح شدگان را در برابر یک بیمارستان نشان می دهد. 

تصاویری که از تجمع در شاهین شهر منتشر شده است نیز گروهی از شهروندان را در حال سر دادن شعارهای اعتراض آمیز نشان می دهد.

گزارش هایی که روز پنجشنبه منتشر شده بود از بسته شدن تعدادی از جاده های استان خوزستان به دست معترضان حکایت داشت. همزمان تصاویری نیز از ایذه منتشر شد که گفته می شود مراسم تشییع پیکر هادی بهمنی، یکی از کشته شدگان در جریان اعتراض های شب های قبل را نشان می دهد. 

در گزارش های غیررسمی تعداد کشته شدگان در جریان اعتراض های یک هفته اخیر در خوزستان «دستکم پنج نفر» ذکر می شود. اختلال در دسترسی به اینترنت در استان خوزستان به نگرانی ها از احتمال سرکوب شدید معترضان دامن زده است. در جریان اعتراضات ماه آبان سال ۱۳۹۸ که با سرکوب خونین معترضان به پایان رسید نیز دسترسی به اینترنت در سراسر ایران مختل شده بود. 

یکی از شدیدترین سرکوب ها در جریان اعتراض های آبان سال ۹۸ در ماهشهر روی داد. گزارش هایی که چند هفته بعد از این اعتراض ها منتشر شد از کشتار تظاهرکنندگان با سلاح سنگین نظامی (دوشکا) در نیزارهای حومه ماهشهر حکایت داشت. معترضان در آن زمان جاده های اصلی منطقه را بسته بودند.