اعتراض‌‌ها به مشکلات بی‌آبی در پایتخت نفت ایران در پنجمین شب ادامه پیدا کرد

تظاهرات در استان خوزستان
تظاهرات در استان خوزستان Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرات و درگیری‌ها در شهرهای مختلف استان خوزستان ادامه دارد و گزارش‌های غیر رسمی از برخوردهای خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضین حکایت دارد.

آگهی

مردم معترض استان خوزستان روز دوشنبه ۲۸ تیر در پنجمین شب ناآرامی‌های این استان همچنان در خیابان‌های شهرهای مختلف حضور یافتند و خشم و ناراضایتی خود را از وضعیت کنونی و مدیریت نامناسب منابع آبی ابراز داشتند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مردم در اهواز هم به خیابان‌ها آمدند و با آتش زدن لاستیک و سطل‌ها آشغال اعتراض خود را از این شرایط نشان دادند. همچنین تصاویری از مسدود کردن جاده اهواز به بهبهان از سوی مردم شهرستان رامهرمز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. یورونیوز به طور مستقل نمی‌تواند تمامی این تصاویر را تایید کند.

در دیگر شهرستان این استان یعنی سوسنگرد که در روزهای اخیر هم صحنه درگیری‌های میان معترضین و نیروهای امنیتی بوده، گروهی از مردم خشمگین در مقابل ساختمان فرمانداری خواهان استعفای فرماندار این شهرستان شدند.

در برخی دیگر از ویویدوهای منتشر شده، مردم به زبان عربی شعارهایی علیه وضعیت فعلی و مقام‌های مسئول سر می‌دهند. در شهرستان شادگان هم جمعیت زیادی از مردم، بعد از ظهر روز دوشنبه به خیابان‌ها آمدند و علیه بحران بی‌آبی تظاهرات کردند.

برخی از کاربران هم در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند در بخش‌هایی از اهواز صدای تیراندازی شنیده شده است. همچنین ظهر امروز تصاویری در خصوص اعزام نیروهای امنیتی به فرودگاه اهواز منتشر شده بود که صحت آن به صورت کامل قابل تایید نیست.

تاکنون دست کم دو نفر در جریان این اعتراضات و درگیری‌ها کشته شده‌اند. این دو نفر قاسم خضیری، ۱۷ ساله و مصطفی نعیماوی، ۳۰ ساله نام دارند که در جریان درگیری با مأموران امنیتی جان باخته‌اند، اما مقامات رسمی جمهوری اسلامی می‌گویند که آنها به دست «اغتشاشگران» کشته شده‌اند.

در همین حال فرهاد ایزدجو، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان روز دوشنبه اعلام کرد که «آورد آب امسال»، ۴۴ درصد کمتر از حد نرمال باشد.

با بالا گرفتن اعتراضات همچنین گروهی به نمایندگی از دولت وارد استان خوزستان شدند و هزار ۱۵۰ میلیارد تومان بودجه تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه برای حل مشکلات این استان واریز شد.

هشدار خاتمی، نصیحت احمدی‌نژاد

با شدت‌گیری اعتراضات و برخوردهای امنیتی در استان خوزستان، محمد خاتمی، رئیس جمهور دولت اصلاحات در پیامی به دستگاه‌های امنیتی هشدار داد که حق ندارند اعتراض مردم را به بهانه مقابله با آشوب، با خشونت و سلاح و گلوله پاسخ دهند.

آقای خاتمی در ادامه پیام خود با به حق دانستن اعتراضات مردم خوزستان افزود: «این مردم از بی‌آبی رنج می‌برند و حق دارند اعتراض کنند. من از جان باختن بعضی از عزیزان و آسیب دیدن بعضی دیگر بسیار متاسفم.» او همچنین در ادامه از دولت و مسئولین خواست از مردم دلجویی کنند و با کسانی که با اعتراض مردم به صورت خشونت‌آمیز برخورد کرده‌اند با صراحت و بدون اغماض برخورد شود.

محمود احمدی نژاد دیگر رئيس جمهوری پیشین ایران در پیامی ویدیویی از مسئولان خواست به نصایح او گوش فرا دهند و در کنار مردم قرار گیرند. آقای احمدی نژاد با بیان اینکه با گوش کردن به حرف مردم می‌توان از این بحران خارج شد از مقام‌های تصمیم گیر خواست تا به نصیحت‌های مشفقانه او گوش فرا دهند و در کنار مردم قرار گیرند.

رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران هم روز دوشنبه در پیامی، علی خامنه‌ای را مسئول ریخته شدن خون مردم در استان خوزستان دانست. آقای پهلوی همچنین خطاب به نیروهای مسلح گفت: «شما حق ندارید به مردم معترض تیراندازی کنید و برعکس باید از آنها در مقابل سرکوبگران مزدور حمایت کنید.»

پسر محمدرضا پهلوی همچنین در پایان ابراز امیدواری کرد حساب علی خامنه‌ای و شریکان جرم او در دادگاهی صالح بررسی شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین شب ناآرامی‌ها در خوزستان و گزارش‌ها از زخمی شدن یک نفر در سوسنگرد

سومین شب اعتراض‌ها به بی‌آبی خوزستان داغ؛ آمار غیررسمی از دو کشته حکایت دارد

محمد خاتمی: آگاهانه و صادقانه رای ندادم تا همراه و همنوا با خیل ناراضیان باشم