Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار روسیه به آمریکا درباره استقرار نظامی در نزدیکی افغانستان در آسیای میانه

سرباز آمریکایی در افغانستان
سرباز آمریکایی در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لاوروف با طرح این پرسش که وقتی ناتو با ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان «کاری از پیش نبرد»، چه نتیجه‌ای از حضور ناچیز سربازان آمریکایی در خارج از افغانستان حاصل می‌شود، افزود: «به احتمال زیاد، آنها می‌خواهند خیلی راحت حضور نظامی خود را در آسیای میانه تضمین کنند.»

آگهی

یک دیپلمات ارشد روسیه گفت کشورش به آمریكا در مورد استقرار سربازانش در کشورهای آسیای میانه شوروی سابق پس از خروج آنها از افغانستان، شدیداً هشدار داده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با مجله «مژدونارودنایا ژیزن» که متن آن روز سه‌شنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) منتشر شد، گفت که مسکو این پیام هشدار را ماه گذشته در جریان دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به واشنگتن منتقل کرده است.

این هشدار در حالی بیان می‌شود که هفته گذشته ارتش آمریكا اعلام کرد ۹۰ درصد نیروها و تجهیزات ارتش خود را از افغانستان خارج کرده است. بایدن گفت که مأموریت نظامی ایالات متحده در افغانستان در تاریخ ۳۱ اوت به پایان می‌رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریابکوف گفت: «تأکید می‌کنم که انتقال مجدد حضور نظامی دائمی آمریکا به کشورهای همسایه افغانستان پذیرفتنی نیست. ما مستقیماً و آشکارا به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که این امر باعث تغییر بسیاری از امور خواهد شد و نه تنها در برداشت ما از آنچه در آن منطقه مهم اتفاق می‌افتد، بلکه در روابط ما با ایالات متحده نیز تأثیر خواهد گذاشت.»

وی افزود که روسیه این هشدار را به کشورهای آسیای میانه نیز داده است.

ریابکوف در این مصاحبه همچنین گفت: «ما به آنها برای چنین اقداماتی هشدار دادیم و همچنین با متحدان‌مان در آسیای میانه، همسایگان و دوستان و همچنین سایر کشورهای منطقه که مستقیماً تحت تأثیر (این سیاست) قرار خواهند گرفت، در این زمینه صحبت کردیم.»

روز دوشنبه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان همگی اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند و هرگونه حضور نیروهای خارجی در سرزمین‌های آنها باید به تایید اعضای این پیمان برسد. وی افزود هیچ یک از این کشورها تاکنون چنین موضوعی را مطرح نکرده‌اند.

لاوروف گفت: «من فکر نمی‌کنم که ظهور تأسیسات نظامی جدید آمریکا در آسیای میانه امنیت منطقه را تقویت کند.»

تاجیکستان و قرقیزستان هر دو میزبان پایگاه‌های نظامی روسیه هستند. یک پایگاه نظامی آمریکا نیز که در قرقیزستان بود و آمریکا از آنجا عملیات نظامی خود در افغانستان را پشتیبانی می‌کرد، اما دولت بیشکک این پایگاه را در سال ۲۰۱۴ تعطیل کرد.

ازبکستان هم که میزبان یک پایگاه آمریکایی بود در سال ۲۰۰۵ در میانه تنش با واشنگتن، دستور بستن آن را صادر کرد.

گفته می‌شود که دولت بایدن ازبکستان و تاجیکستان را که با افغانستان و همچنین قزاقستان هم‌مرز هستند، به عنوان مناطق احتمالی برای نظارت و واکنش سریع به مشکلات احتمالی امنیتی که ممکن است به دنبال خروج ارتش آمریكا از افغانستان رخ دهد، در نظر گرفته است.

لاوروف گفت: «فکر نمی‌کنم کسی علاقه‌مند باشد که گروگان این سیاست‌ها و اهداف آمریكا بشود و خود را در معرض تلافی قرار دهد.»

وزیر خارجه روسیه با طرح این پرسش که وقتی ناتو با ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان «کاری از پیش نبرد»، چه نتیجه‌ای از حضور ناچیز سربازان آمریکایی در خارج از افغانستان حاصل می‌شود، افزود: «به احتمال زیاد، آنها می‌خواهند خیلی راحت حضور نظامی خود را در آسیای میانه تضمین کنند تا بتوانند بر اوضاع این منطقه تأثیر بگذارند.»

همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، شبه‌نظامیان اسلام‌گرای طالبان به سرعت دستاوردهایی در سرتاسر این کشور کسب کردند. آنها روز جمعه ادعا کردند که اکنون ۸۵ درصد خاک افغانستان را تحت کنترل خود دارند.

مقامات روسی ابراز نگرانی کرده‌اند که افزایش قدرت طالبان ممکن است منطقه آسیای مرکزی را بی‌ثبات کند.

پیشروی‌های طالبان صدها سرباز افغان را مجبور به فرار به آن سوی مرز تاجیکستان کرده است. تاجیکستان ۲۰ هزار نیروی نظامی خود را برای تقویت مرز با افغانستان فراخوانده است.

هفته گذشته یک هیئت ارشد طالبان به مسکو رفتند تا اطمینان دهند که پیشرفت این گروه شورشی در افغانستان تهدیدی برای روسیه یا متحدان آن در آسیای میانه به وجود نمی‌آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرماندهی مرکزی ایالات متحده: ۹۰ درصد نیروها را از افغانستان خارج کردیم

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند