حمله وورتسبورگ و سیاستمداران آلمان؛ راست افراطی: مهاجم اسلام‌گراست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
حمله مرگ‌بار با چاقو در وورتسبورگ
حمله مرگ‌بار با چاقو در وورتسبورگ   -  Copyright  Michael Probst/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

یک روز پس از حمله با چاقو در شهر وورتسبورگ که سه کشته و چندین زخمی بر جا گذاشت، سیاستمداران و دولتمردان این کشور واکنش‌های متفاوتی به این تراژدی نشان داده اند.

یورگه موتن، رهبر حزب راست‌گرای آلترناتیو برای آلمان، پیش از انتشار نتیجه تحقیقات پلیس درباره انگیزه مهاجم گفت: «یک شاهد گفته فرد مهاجم فریاد الله‌اکبر سر می‌داده. حمله ترورسیتی وسط آلمان اتفاق افتاده که مثالی دیگر از شکست سیاست مهاجرتی مرکل است. با داغذاران هم دردم.»

به گفته مقامات فرد مهاجم یک مرد سومالیایی ۲۴ ساله است که دستگیر شده و نشانه‌ای از وجود فرد مظنون دیگری وجود ندارد. یواخیم هرمان، وزیر کشور ایالت باواریا، گفت فرد مظنون پیشتر تحت مراقبت‌های روانپزشکی قرار داشته است.

والتر اشتاینمایر، رئیس جمهوری آلمان با وجود آنکه این حمله را به شدت محکوم کرد گفت فرد مجرم براساس معیارهای حاکمیت قانون محاکمه و مجازات خواهد شد.

ساعاتی پس از حمله، ویدیویی از جریان حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشانگر تلاش شماری از شهروندان عادی حاضر در محل برای متوقف کردن فرد مهاجم بود. دست‌کم یکی از عابران با صندلی تاشوی یکی از کافه کنار خیابان به مهاجم حمله می‌کند.

آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی و نامزد اصلی جانشینی آنگلا مرکل در مقام صدراعظمی آلمان با انتشار پیامی از شجاعت شهروندان عادی که پیش از رسیدن ماموران پلیس مانع از آسیب دیدن افراد دیگر شدند، تشکر کرد.

آلمان در سال‌های گذشته همچون فرانسه و بریتانیا صحنه حملات پرشمار با چاقو و خودرو و حتی سلاح گرم به شهروندان عادی بوده است. بسیاری از این حملات با انگیزه اسلام‌گرایانه انجام شده است.