Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مقایسه آرای باطله در ۴۲ سال گذشته؛ آیا رضایی و رئیسی محبوب‌تر شده‌اند؟

محسن رضایی و ابراهیم رئیسی
محسن رضایی و ابراهیم رئیسی Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم(حامد ملک‌پور)
Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم(حامد ملک‌پور)
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شاهد رقابت دو نامزد باسابقه بود؛ محسن رضایی با تجربه حضور در انتخابات سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ وارد میدان رقابت با ابراهیم رئیسی شد که در دور پیشین از حسن روحانی شکست خورده بود. اما با توجه به کاهش نرخ مشارکت در انتخابات آیا آرای این دو رقیب نشانه افزایش محبوبیت آنهاست؟

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شاهد رقابت دو نامزد باسابقه بود؛ محسن رضایی با تجربه حضور در انتخابات سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ وارد میدان رقابت با ابراهیم رئیسی شد که در دور پیشین از حسن روحانی شکست خورده بود. اما با توجه به کاهش نرخ مشارکت در انتخابات آیا آرای این دو رقیب نشانه افزایش محبوبیت آنهاست؟

با اینکه محسن رضایی در نخستین حضور خود در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ موفق شد تنها ۶۸۱ هزار و ۸۵۱ رای معادل ۱.۷۳ درصد کل آراء را به خود اختصاص دهد ولی چهار سال بعد آرای او ۵.۷ برابر شد و به ۱۰.۵۸ درصد مجموع آراء رسید.

هر چند در جریان انتخابات سال ۱۴۰۰ تعداد آراء او ۱۲ درصد کاهش یافت ولی به دلیل کاهش نرخ مشارکت از ۷۳ به ۴۸.۸ درصد، سهم آرای او از ۱۰.۵۸ به ۱۱.۷۹ درصد افزایش یافته ولی نسبت به کل واجدان شرایط روندی نزولی پیدا کرده است.

اما ابراهیم رئیسی در دومین حضور متوالی خود در میان جمع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران نه تنها ۱۳.۲ درصد به تعداد آرا خود افزوده بلکه سهم او در مجموع آرای اخذ شده و نسبت به کل واجدان شرایط رای دهی افزایش یافته است. البته رشد نسبت آرای او به کل واجدان شرایط به دلیل کاهش نرخ مشارکت در انتخابات تنها تا ۲ واحد درصد صعود کرده است؛ در حالی که با افت نرخ مشارکت و اقبال عمومی پایین به سایر رقبای تایید صلاحیت شده، سهم او از کل آرای اخذ شده از ۳۸ درصد به نزدیک ۶۲ درصد جهش کرده است.

تعداد بالای آرای باطله

اقبال عمومی پایین به سایر نامزدهای تایید صلاحیت شده موجب شده تا تعداد آرای باطله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به رقم بی‌سابقه ۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رای برسد؛ جهشی که به باور تحلیل‌گران بیش از همه نمود اعتراض عمومی به پایین آمدن سطح رقابت و محدود شدن دامنه نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان بوده است.

مطابق آمار منتشر شده توسط وزارت کشور ایران، سهم آرای باطله در مجموع رای‌های اخذ شده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ۱۲.۹ درصد بوده است. پیش از این، بالاترین تعداد آرای باطله در جریان برگزاری انتخابات سال ۱۳۹۲ ثبت شده بود که تنها حدود یک میلیون و ۲۴۵ هزار رای بود.

از نظر درصد آرای باطله نسبت به مجموع آرای ماخوذه نیز بالاترین میزان با حدود ۴ درصد در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ رقم خورده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بدین ترتیب در فاصله ۴۲ سال گذشته و از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۰، تعداد آرای باطله دو هزار و ۳۵۶ درصد افزایش یافته است؛ جهشی که به باور تحلیل‌گران گذشته از رشد نارضایتی عمومی می‌تواند ناشی از تنگ‌تر شدن جدی معبر تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان باشد که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری موجودیت نداشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه در روز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایران گذشت

بررسی فراز و فرود نرخ تورم و مشارکت در انتخابات؛ آیا تحریم رای فقط ریشه اقتصادی دارد؟

بررسی نامزد‌های انتخابات ایران از نگاه سه کارشناس؛ گزینه اصلح نظام کیست؟