Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دستِ بالای اتحادیه در تجارت با آمریکا؛ جهش تراز مثبت اروپا چگونه رقم خورد؟

بندر هامبورگ در آلمان
بندر هامبورگ در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا از ۲۰۲.۹ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۰ به ۳۸۴.۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ رسیده که حاکی از رشد بیش از ۸۹ درصدی است. با این حال، واردات این اتحادیه از آمریکا در این مدت از ۱۴۲.۱ به ۲۳۲.۶ میلیارد یورو رسیده و تنها ۶۳.۶ درصد افزایش یافته است.

آگهی

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۰ به عنوان مقصد اصلی صادرات اتحادیه اروپا وارد کننده ۱۸ درصد مجموع صادرات این اتحادیه بوده و در مقابل، پس از چین دومین صادر کننده به مقصد اتحادیه اروپا بوده و سهم ۱۲ درصدی در مجموع واردات این اتحادیه داشته است.

بر پایه گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات)، صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا از ۲۰۲.۹ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۰ به ۳۸۴.۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ رسیده که حاکی از رشد بیش از ۸۹ درصدی است. با این حال، واردات این اتحادیه از آمریکا در این مدت از ۱۴۲.۱ به ۲۳۲.۶ میلیارد یورو رسیده و تنها ۶۳.۶ درصد افزایش یافته است.

بر همین اساس، تراز مثبت یا مازاد تجاری اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ با جهش ۱۴۹.۳ درصدی از ۶۰.۹ به ۱۵۱.۸ میلیارد یورو رسیده است.

گزارش یورواستات همچنین نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ و تحت تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۸ درصد کاهش یافته و به ۳۵۲.۹ میلیارد یورو رسیده و در مقابل، صادرات آمریکا به این اتحادیه نیز با ۱۴ درصد کاهش به ۲۰۲.۶ میلیارد یورو رسیده است. بدین ترتیب مازاد تجاری اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا طی یک سال گذشته ۱.۵ میلیارد یورو کاهش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، بزرگترین وارد کننده از ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ آلمان(۵۰.۶ میلیارد یورو) بود و پس از آن، هلند(۳۹.۸ میلیارد یورو)، فرانسه(۲۴.۷ میلیارد یورو) و بلژیک(۲۴.۳ میلیارد یورو) قرار داشتند.

آلمان همچنین بزرگترین صادرکننده کالا از اتحادیه اروپا به ایالات متحده آمریکا(۱۰۴.۱ میلیارد یورو) بود و پس از آن ایرلند(۴۷.۷ میلیارد یورو) ، ایتالیا(۴۲.۵ میلیارد یورو) و فرانسه(۳۲.۷ میلیارد یورو) قرار داشتند.

ماشین‌آلات صنعتی و خودرو با بیش از ۳۷ درصد، بیشترین سهم را در تجارت میان اتحادیه اروپا و آمریکا دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا چین در تجارت با آمریکا در سال ۲۰۲۲ دست بالا را داشت؟

اتحادیه اروپا و آمریکا برای پایان دادن به اختلاف بوئینگ و ایرباس توافق کردند

اعلام پنج شریک تجاری عمده اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰؛ رقابت چین و آمریکا در صدر